W PRL‑u było hitem. Posiadaczki tego imienia to piękności
Agata to imię znane już w starożytności. Do Polski zawitało dopiero tysiąc lat później, ale zadomowiło się u nas na dobre i zostało do dziś. Co oznacza imię Agata?
Agata - pochodzenie imienia
Imię Agata silnie związane jest z tradycją chrześcijańską. Dawniej było utożsamiane z kobietą żyjącą na włoskiej wyspie Sycylia. Legenda głosi, że była chrześcijanką, która zginęła z rąk rzymskiego prokuratora. Powód? Nie zgodziła się na złożenie ofiary dla pogańskiego boga. Postanowiono ją ukarać: została wtrącona do lochu, poddana torturom, w efekcie których zginęła.
Do naszej kultury imię Agata weszło wraz z rozwojem łaciny kościelnej. Początkowo używano formy Agatha i Jagata, ale szybko je spolszczono.
W średniowiecznej Polsce znana była też pochodząca ze Wschodu Agafija. Od jej imienia powstały inne wersje, jak: Hafija, Ohafija czy Oafija, które później zdrabniano: Ofka. Owego zdrobnienia używano także, zwracając się do kobiet o imieniu Agata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie są kobiety o imieniu Agata?
Agata jest ambitna i inteligentna, co sprzyja jej w odnoszeniu sukcesów w licznych dziedzinach życia. Nie boi się wyzwań i zawsze dąży do celu. Warto mieć ją po swojej stronie - jest wyjątkowo oddaną przyjaciółką, a do tego niezwykle towarzyską osobą. Kobieta nosząca to imię uwielbia podróże, muzykę oraz sztukę.
Kiedy Agata obchodzi imieniny?
Posiadaczki tego imienia obchodzą imieniny trzy razy w roku: 9 stycznia, 5 lutego i 14 listopada. Imię to stało się wyjątkowo popularne w czasach PRL-u, potem zaczęło tracić popularność na rzecz innych imion, ale wciąż możemy spotkać wiele Agat.
Agata Kulesza, Agata Duda. Sławne Agaty w Polsce
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!