W ten sposób ostrzega domowników. Ludzie bagatelizują sygnał

Zdarza się, że nasze psy wyją. Nie każdy jednak wie, dlaczego tak się dzieje. Węgierscy naukowcy postanowili przebadać czworonogi. Wnioski, do jakich doszli, mogą zaskakiwać.

Dlaczego psy wyją?
Dlaczego psy wyją?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

22.09.2023 | aktual.: 22.09.2023 14:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie postanowili sprawdzić, dlaczego nasze czworonogi wyją. Eksperci przebadali w tym celu 68 psów z 28 ras. Okazuje się, że zwierzęta mają ku temu ważne powody.

Dlaczego psy wyją?

Zanim zaczniemy analizować, dlaczego psy wyją, w pierwszej kolejności musimy przyjrzeć się im przodkom, a dokładnie wilkom. Zwierzęta te wydają charakterystyczne dźwięki, by skomunikować się z innymi osobnikami.

Okazuje się, że nasze udomowione pupile chcą nawiązać kontakt nie z innymi zwierzętami, a ze swoimi właścicielami. Najczęściej psy wyją w nocy, gdy usłyszą coś niepokojącego. W ten sposób ostrzegają przed możliwym niebezpieczeństwem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdarza się, że czworonogi wyją też, gdy nie ma nas w domu. W ten sposób chcą przywołać swoich właścicieli, by do nich wrócili. Kiedy pies jednak zaczyna nieoczekiwanie wydawać tego typu dźwięki, może też sygnalizować, że coś go boli, dlatego tak ważna jest obserwacja.

Węgierscy naukowcy odkryli, dlaczego psy wyją

Fanny Lehoczki to węgierska naukowczyni, która wraz ze swoim zespołem przebadała różne rasy psów. Eksperyment, który przeprowadziła, polegał na zamknięciu czworonoga w pustym pokoju, w którym odtwarzano wycie wilka. W pomieszczeniu znajdował się również właściciel zwierzaka, który miał w żaden sposób nie reagować na dźwięki dochodzące z głośników.

Okazuje się, że najczęściej wyją psy, które genetycznie są dużo bardziej podobne do wilków. Na nagranie odpowiedziało aż 57 proc. badanych czworonogów, jednak niektóre nie zareagowały na nie wyciem, a piskiem, który świadczy o stresie zwierzaka.

Dodatkowo eksperci przyznali, że znacznie częściej wyły młodsze psy. Czworonogi mające powyżej pięciu lat rzadziej decydowały się na wydawanie podobnych odgłosów. Nie każdy bowiem wie, że umiejętność wycia może w dorosłym życiu naszych pupili zanikać. Wszystko przez ich dorastanie wśród ludzi.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (23)