Trwa ładowanie...

Walczyła dla kobiet. Od ponad dwóch lat cierpi w zimnej celi

Loujain al-Hathloul to saudyjska aktywistka zaangażowana w walkę o prawa kobiet. 31-latka została aresztowana 17 maja 2018 r. Powodem miało być "podważanie stabilności Królestwa oraz łamanie tradycji narodowych i religijnych", które wiązało się z prowadzoną wówczas kampanią dotyczącą pozwolenia dla kobiet na prowadzenie samochodu. I choć ostatecznie władze Arabii Saudyjskiej zezwoliły, aby obywatelki kierowały pojazdami, to Loujain, która już miesiąc przed oficjalnym zezwoleniem wsiadła za kierownicę, została surowo ukarana.

Share
Aktywistka Loujain AlHathloulAktywistka Loujain AlHathloulŹródło: Facebook, fot: Loujain AlHathloul, Facebook
d2zmc93

Od zatrzymania al-Hathloul minęło już ponad 900 dni, a kobieta wciąż przebywa w areszcie. "Loujain została znienacka zatrzymana podczas podróży z Dubaju do Abu Zabi. Związano jej oczy i zmuszono ją do wejścia na pokład samolotu. To było porwanie" – opowiada siostra aresztowanej aktywistki.

"Jedyne, co się zmieniło w ostatnim czasie to sam wizerunek Arabii Saudyjskiej na Zachodzie. Tak naprawdę nie ma tam dalej miejsca na zmiany. Wszyscy aktywiści są za kratami, a moja siostra jest jedną z nich" – komentuje Lina al-Hathloul, która na co dzień mieszka w Brukseli.

Sprawa aktywistki skierowana do specjalnej instytucji

W listopadzie ubiegłego roku władze Arabii Saudyjskiej zdecydowały skierować sprawę aktywistki do specjalnego sądu karnego, który zajmuje się... przestępstwami terrorystycznymi. Jak twierdzi "The Guardian", taki krok wywoła jeszcze więcej opóźnień w procesie kobiety. Na razie nie wiadomo, czy podobne decyzje zostaną podjęte również w sprawach innych działaczy.

Lynn Maalouf, zastępca dyrektora Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną oświadczyła: "Podczas niedawnego szczytu G8 weekend władze saudyjskie mogły zdecydować o zakończeniu koszmaru, jaki od dwóch lat przeżywa Loujain al-Hathloul. Zamiast tego sprawa została przekazana do instytucji sądowej, której jedynym celem jest uciszenie aktywistów. To kolejny dowód na to, że oficjalna narracja o reformach w kraju to zwykła farsa".

Maalouf zwróciła się do saudyjskich władz o zwolnienie al-Hathloul i zagwarantowanie, że kobieta otrzyma pomoc medyczną oraz możliwość kontaktu z rodziną. Stan zdrowia Loujain al-Hathloul budzi bowiem duży niepokój.

d2zmc93

Czy Marta Lempart jest Wałęsą XXI wieku? Miller skomentował takie twierdzenie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2zmc93
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zmc93
d2zmc93