Walczyła dla kobiet. Od ponad dwóch lat cierpi w zimnej celi
Loujain al-Hathloul to saudyjska aktywistka zaangażowana w walkę o prawa kobiet. 31-latka została aresztowana 17 maja 2018 r. Powodem miało być "podważanie stabilności Królestwa oraz łamanie tradycji narodowych i religijnych", które wiązało się z prowadzoną wówczas kampanią dotyczącą pozwolenia dla kobiet na prowadzenie samochodu. I choć ostatecznie władze Arabii Saudyjskiej zezwoliły, aby obywatelki kierowały pojazdami, to Loujain, która już miesiąc przed oficjalnym zezwoleniem wsiadła za kierownicę, została surowo ukarana.
Od zatrzymania al-Hathloul minęło już ponad 900 dni, a kobieta wciąż przebywa w areszcie. "Loujain została znienacka zatrzymana podczas podróży z Dubaju do Abu Zabi. Związano jej oczy i zmuszono ją do wejścia na pokład samolotu. To było porwanie" – opowiada siostra aresztowanej aktywistki.
"Jedyne, co się zmieniło w ostatnim czasie to sam wizerunek Arabii Saudyjskiej na Zachodzie. Tak naprawdę nie ma tam dalej miejsca na zmiany. Wszyscy aktywiści są za kratami, a moja siostra jest jedną z nich" – komentuje Lina al-Hathloul, która na co dzień mieszka w Brukseli.
Sprawa aktywistki skierowana do specjalnej instytucji
W listopadzie ubiegłego roku władze Arabii Saudyjskiej zdecydowały skierować sprawę aktywistki do specjalnego sądu karnego, który zajmuje się... przestępstwami terrorystycznymi. Jak twierdzi "The Guardian", taki krok wywoła jeszcze więcej opóźnień w procesie kobiety. Na razie nie wiadomo, czy podobne decyzje zostaną podjęte również w sprawach innych działaczy.
Lynn Maalouf, zastępca dyrektora Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną oświadczyła: "Podczas niedawnego szczytu G8 weekend władze saudyjskie mogły zdecydować o zakończeniu koszmaru, jaki od dwóch lat przeżywa Loujain al-Hathloul. Zamiast tego sprawa została przekazana do instytucji sądowej, której jedynym celem jest uciszenie aktywistów. To kolejny dowód na to, że oficjalna narracja o reformach w kraju to zwykła farsa".
Maalouf zwróciła się do saudyjskich władz o zwolnienie al-Hathloul i zagwarantowanie, że kobieta otrzyma pomoc medyczną oraz możliwość kontaktu z rodziną. Stan zdrowia Loujain al-Hathloul budzi bowiem duży niepokój.