Wanna czy prysznic – co tańsze?
Trudno jednoznacznie określić, czy tańszym rozwiązaniem będzie wanna, czy prysznic. Na ostateczne koszty składa się bowiem zarówno sam montaż, jak i zużycie wody, które zależy od przyzwyczajeń domowników.
04.01.2019 | aktual.: 21.01.2019 09:57
Wanna czy prysznic – zużycie wody
Podstawowym czynnikiem, który wpływa na koszty eksploatacji wanny i prysznica, jest zużycie wody. Standardowa wanna może pomieścić ok. 150–180 l wody, w związku z tym na kąpiel użytkownik prawdopodobnie wykorzysta przeciętnie 80–100 l wody. Pozwoli to na wypełnienie wanny do połowy lub nieco powyżej połowy objętości i na stworzenie komfortowych warunków. Biorąc pod uwagę fakt, że do uzyskania ciepłej kąpieli trzeba podgrzać przynajmniej 3/4 wody wypełniającej wannę, będzie nam potrzeba minimum 60 l gorącej wody – a za podgrzaną wodę zapłacimy więcej niż za wodę zimną.
Zużycie wody pod prysznicem będzie się różniło pod kilkoma względami. Po pierwsze chodzi tu o czas spędzony pod natryskiem. Przykładowo, jeśli słuchawka prysznicowa zużywa 8 litrów wody w ciągu minuty, to szybki prysznic trwający 5 minut oznacza zużycie 40 l wody, ale już 15 minut w kabinie to 120 l wody. Drugi czynnik wpływający na różnicę kosztów między wanną a prysznicem to temperatura wody podczas natrysku. Podczas standardowego, ciepłego prysznica zużyjemy podobną ilość wody ciepłej i zimnej, czyli podczas 5-minutowego prysznica na 40 l wody przypadnie ok. 20 l gorącej wody. Jeszcze bardziej oszczędny wynik osiągną osoby, które przepadają za zimnymi prysznicami.
Wanna czy prysznic – koszt montażu
Jeżeli dopiero urządzamy łazienkę, możemy się zastanawiać, jakich kosztów montażu wanny lub prysznica możemy się spodziewać. Ostateczna cena zależy od wielu czynników, a więc od wielkości wanny i kabiny, typu brodzika, wybranej baterii prysznicowej, a także kosztu robocizny. Sam montaż wanny może nas kosztować nieco mniej od montażu kabiny z brodzikiem i baterią prysznicową, jednak należy dokonać indywidualnej wyceny, by oszacować wydatki w konkretnym przypadku.
Należy też liczyć się z większymi nakładami pieniężnymi, gdy w planie mamy nowoczesną kabinę prysznicową walk-in. Taki rodzaj prysznica wymaga znacznej ingerencji w system kanalizacyjny, w tym wbudowania w posadzkę odpływu liniowego, punktowego lub łukowego, a także zadbania o odpowiedni spadek podłogi. W związku z tym trzeba liczyć się z utrudnieniami, jeśli planujemy taki prysznic bez brodzika w bloku. Ale nawet w przypadku domów wolnostojących prysznic otwarty trzeba uwzględnić na etapie planowania struktury budynku, gdyż w innym przypadku pozostanie nam gruntowny remont łazienki – a wtedy koszty wzrosną.