FitnessWarto mieć w domu pulsoksymetr. Urządzenie może okazać się przydatne

Warto mieć w domu pulsoksymetr. Urządzenie może okazać się przydatne

Pulsoksymetr przydaje się także biegaczom i osobom pracującym na wysokościach
Pulsoksymetr przydaje się także biegaczom i osobom pracującym na wysokościach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
06.10.2021 14:42

Dawniej można było je znaleźć jedynie w szpitalach, z czasem znalazły jednak miejsce w naszych domach. Pulsoksymetry sprawdzą się nie tylko u osób z przewlekłymi chorobami płuc. Warto samodzielnie dokonywać pomiarów stężenia tlenu w krwi.

Poza natlenieniem urządzenie sprawdzi również tętno oraz procentowy przepływ obwodowy krwi. Sam pulsoksymetr jest przy tym wyjątkowo prosty w obsłudze i całkowicie nieinwazyjny. Wystarczy nasunąć klips na palec i włączyć, a na ekranie pojawi się informacja o stopniu natlenienia krwi. U zdrowych osób wynosi ono około 95-99 proc. Jeśli poziom spada, można mówić o problemach z wydajnością płuc, utrzymujący się niski wynik może wymagać konsultacji z lekarzem.

Pulsoksymetr – komu się przyda

Pulsoksymetr to urządzenie, które sprawdzi się przede wszystkim u osób zmagających się z chorobami płuc, zarówno przewlekłymi, jak i krótkotrwałymi chorobami wirusowymi. Niewielkie urządzenie na baterie będzie w stanie dokonać niezbędnych pomiarów w zaledwie kilka sekund. Dzięki temu możesz przedsięwziąć niezbędne środki ostrożności od razu, gdy zauważysz odstępstwa od normy, bez oczekiwania na badania i zapobiec dalszemu pogorszeniu się stanu twojego zdrowia. Nawet osoby zdrowe mogą odczuwać skutki niedostatecznego natlenienia krwi. Pojawiają się duszności, przyspieszenie akcji serca czy wzrost ilości oddechów.

Pulsoksymetr – błędy w pomiarze

Trzeba jednak pamiętać, że nieodpowiednie używanie pulsoksymetru może prowadzić do zakłamania wyników. Błędy w pomiarze mogą powodować takie czynniki jak zbyt ciemny lakier do paznokci, mocno barwiące kosmetyki czy nawet tatuaże na palcach badanej osoby. Aparatura jest na tyle precyzyjna, że błędy pomiaru mogą być spowodowane nawet nieodpowiednią wilgotnością powietrza.

Pulsoksymetr powinien znaleźć się w każdym domu i zająć zasłużone miejsce obok ciśnieniomierza i termometru. Mając go psy sobie, możesz mieć pewność, że nie przeoczysz żadnego czynnika wskazującego na pogorszenie się stanu twojego zdrowia, a co za tym idzie będziesz w stanie błyskawicznie zareagować na wszelkie zmiany.

Źródło artykułu:WP Kobieta