Wbij w ziemię. W mig pozbędziesz się szkodników

Gąsienice żerują na ogrodowych roślinach
Gąsienice żerują na ogrodowych roślinach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. TAD

30.04.2024 09:25, aktual.: 30.04.2024 09:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wraz z nadejściem wiosny, w naszych ogrodach pojawiają się różne szkodniki. Ich obecność często sygnalizuje nadchodzące kłopoty, dlatego warto podjąć działania ochronne, zanim niepożądani goście zadomowią się u nas na dobre i zniszczą rośliny.

Młode larwy oraz dorosłe gąsienice żywią się liśćmi i pędami wielu roślin, co odbiera im potrzebne do rozwoju składniki odżywcze. Rośliny, które padły ofiarą gąsienic, zaczynają żółknąć i słabnąć, a w skrajnych przypadkach mogą nawet obumierać. Gdy zauważysz gąsienice w ogrodzie, umieść w ziemi jeden przedmiot, który sprawi, że szkodniki opuszczą twój ogród natychmiast.

Gąsienice — co musisz o nich wiedzieć?

Motyle oraz błonkówki, w pierwszej fazie swojego cyklu życiowego, przyjmują formę gąsienicy. Poruszanie się po roślinach umożliwiają im przesuwki, które znajdują się na spodzie ich ciała. To właśnie one umożliwiają bezproblemowe "wspinanie się" po liściach i łodygach.

Niestety gąsienice motyli jak i błonkówki odżywiają się roślinami, co może przyczynić się do znaczących strat w ogrodzie. Niektóre gatunki gąsienic są trudne do zauważenia, gdyż bytują wewnątrz roślin, co ułatwia im żerowanie.

Więcej zawartości znajdziecie po materiale wideo.

Włóż to do ziemi. Przepędzisz gąsienice

Gąsienice, choć uznawane za szkodniki, pełnią kluczową rolę w ekosystemie. Z czasem z nich wyrastają motyle lub błonkówki, które pełnią rolę zapylaczy. Z tego względu nie należy ich zabijać, wystarczy szukać naturalnych sposobów, aby odstraszyć je od naszych roślin.

Aby usunąć gąsienice z ogrodu, obok roślin, które zostały zaatakowane, wkop w ziemię metalowy pręt o zakończeniu przypominającym hak. Powinien wystawać nad ziemię około pięć centymetrów. Gąsienice będą myślały, że to wąż i przestraszone możliwym zagrożeniem zaczną uciekać. Jest to zarówno prosty, jak i humanitarny sposób, aby pozbyć się tych niechcianych gości z ogrodu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także