Genialny środek na mszyce. Kupisz go w aptece za 6 zł

Genialny środek na mszyce. Kupisz go w aptece za 6 zł

Gdy robi się ciepło, mszyce ruszają na żer
Gdy robi się ciepło, mszyce ruszają na żer
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Marianne Mayer
25.04.2023 11:52

Wiosna to jedna z piękniejszych pór roku, zwłaszcza w ogrodzie. Niestety, sielankową atmosferę potrafią zepsuć szkodniki, które atakują nasze rośliny. Jednym z bardziej uciążliwych są mszyce. Wyjaśniamy, jak pozbyć się ich z ogrodu. Pomoże w tym środek z apteki.

Mszyce to niewielkie owady, które momentami ciężko dostrzec gołym okiem. Żywią się odżywczymi płynami z roślin, osłabiając je. Im więcej mszyc przyssie się do rośliny, tym większe będą zniszczenia. Rozmnażają się one wyjątkowo szybko — po jednym sezonie w ogrodzie może znajdować się nawet kilka pokoleń mszyc. Dobra wiadomość jest taka, że można się ich łatwo pozbyć. I do tego, tanio.

Jak rozpoznać, że rośliny zaatakowały mszyce?

Mszyce łatwo pomylić z przędziorkami. Przędziorki także są szkodnikami, jednak to, co je zwalcza, nie działa już na mszyce. Jak więc rozpoznać mszyce? To niewielkie owady przypominające nieco muszki owocówki. Poszczególne gatunki tych szkodników różnią się od siebie kolorem. Niektóre z nich są prawie przezroczyste, a inne - białe, brązowe, szare, czarne, żółte czy zielone.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mszyce rozwijają się tylko wtedy, kiedy na dworze jest już ciepło, zatem przełom kwietnia i maja to moment, w którym można już zauważyć je w ogrodzie. Niestety, w szklarniach czy oranżeriach te pasożyty są w stanie przetrwać nawet jesień.

Po czym można zauważyć, że mszyce zaatakowały roślinę? Przede wszystkim, po stanie liści i łodyg. Gdy zżółkną, stracą sprężystość i kształt, a sama roślina przestanie się rosnąć, warto sprawdzić spód liści. Jeśli zobaczysz, że znajduje się na nich kolonia owadów, możesz mieć pewność, że są to mszyce.

Tak pozbędziesz się mszyc z ogrodu

Na szczęście, mszyce stosunkowo łatwo da się usunąć z ogrodu. Wystarczy zaopatrzyć się w środek, który bez problemu można kupić w niemalże każdej aptece - olej parafinowy. Jego cena nie przekracza 6 zł.

Kolejny krok to przygotowanie oprysku. Zmieszaj 6 litrów wody z 100 ml oleju parafinowego i przelej całość do butelki z atomizerem. Następnie przygotowaną mieszanką spryskaj wszystkie rośliny. Nie martw się, olej parafinowy w żaden sposób ich nie uszkodzi. Już kilka godzin po zabiegu zauważysz, że na ziemi znajdują się martwe mszyce.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta