Nie każdy może jeść. Niektórym poważnie zaszkodzi
Jedni jedzą ją dla smaku, inni - dla zdrowia. Jednak, choć posiada wiele cennych składników odżywczych, nie każdy powinien po nią sięgać. Z jakich powodów chorujący na dnę moczanową powinni unikać spożywania wątróbki?
24.07.2024 | aktual.: 24.07.2024 17:53
Niektóre schorzenia wymagają wprowadzenia odpowiedniej diety. Nie inaczej jest w przypadku dny moczanowej. Osoby zmagające się z tą chorobą powinny ograniczyć spożywanie pewnych produktów.
W menu chorego nie ma miejsca na wątróbkę. Choć uznaje się ją za pełną witamin i minerałów, niestety zawiera też pewne związki chemiczne, które nie mają dobrego wpływu na stan naszego zdrowia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Odchudziła tysiące osób. Poleca metodę 1:2
Chorujesz na dnę moczanową? Wątróbka nie jest dobrym elementem diety
Dna moczanowa to rodzaj bolesnego zapalenia stawów. Ból powstaje w wyniku odkładania się kryształków moczanu sodu w płynie stawowym. Wspomniany związek wytwarza się w organizmie, gdy podnosi się poziom stężenia kwasu moczowego.
W przypadku tego schorzenia bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie ma dieta. Jeżeli zawiera ona zbyt dużo substancji o nazwie puryny, dochodzi do powstawania kwasu moczowego. Puryny znajdują się w dużych ilościach m.in. właśnie w podrobach. Z tego względu wątróbka nie jest trafnym wyborem żywieniowym.
Wątróbka nie dla każdego
Nie tylko osoby z dną moczanową powinny unikać wątróbki. W podrobach mamy też wysoki poziom cholesterolu. Z tego względu nie jest dobrym wyborem dla osób cierpiących na miażdżycę, schorzenia układu krążenia, dolegliwości serca. Spożywanie wątróbki może też prowadzić do powstawania kamieni moczowych, dlatego odradzana jest chorującym na kamicę nerkową.
W wątróbce znajduje się dużo witaminy B12 oraz żelaza, dlatego nie jest odpowiednia dla kobiet w ciąży. Co więcej, w produkcie mamy też ogromne ilości witaminy A, że może powodować uszkodzenia układu nerwowego płodu. Jeżeli spodziewamy się dziecka, i mamy wątpliwości, co do odpowiedniego dla nas jadłospisu, skontaktujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dietetykiem.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl