Trwa ładowanie...
d5y5wip

Wciąż zapominamy, że alkohol tuczy

Alkohol jest niemal tak samo kaloryczny jak tłuszcz. O tym, że "procenty" mogą tuczyć przypomina serwis "BBC News/Health”.
Share
Wciąż zapominamy, że alkohol tuczy
Źródło: Thinkstockphotos
d5y5wip

Alkohol jest niemal tak samo kaloryczny jak tłuszcz. O tym, że "procenty" mogą tuczyć przypomina serwis "BBC News/Health”. Mężczyzna potrzebuje dziennie około 2500 kilokalorii, kobieta - 2000. Wiele osób nie jest jednak świadomych kaloryczności drinków i nie wlicza ich do swoich planów dietetycznych. Według danych World Cancer Research Fund, w przypadku osób spożywających alkohol może on odpowiadać za około 10 proc. dostarczanych kalorii.

Pod względem kaloryczności alkohol ustępuje tylko tłuszczowi – gram tłuszczu dostarcza 9 kilokalorii, natomiast gram czystego alkoholu etylowego – 7 kilokalorii. Kaloryczność białek i węglowodanów to tylko cztery kilokalorie na gram.

Duży kieliszek wina dostarcza 178 kilokalorii, co odpowiada dwóm herbatnikom z czekoladą. Aby spalić te kalorie, trzeba chodzić szybkim krokiem przez pół godziny. Napoje alkoholowe mają przy tym znikomą, bądź żadną wartość odżywczą. Jak zaznaczają specjaliści, ograniczenie picia może mieć znaczny wpływ na masę ciała, a także zapobiec nowotworom – ustalono związek pomiędzy piciem a rakiem piersi, jelita grubego, jamy ustnej i wątroby. Jeśli ktoś nie chce radykalnie zerwać z alkoholem, pomocne mogą być mniejsze kieliszki, rozcieńczanie wodą, zastępowanie niskokalorycznymi napojami oraz kilka bezalkoholowych dni w każdym tygodniu.

d5y5wip

Brytyjscy eksperci zalecają pijącym regularnie mężczyznom nie więcej niż 3-4 jednostki alkoholu, a w przypadku kobiet -2-3 jednostki. Typowy, 175 - mililitrowy kieliszek to 2 jednostki, a większy, ćwierćlitrowy – około trzech. Pół litra piwa to 2-3 jednostki, 100 ml wódki - 4 jednostki. Po większej popijawie powinno się unikać alkoholu przez co najmniej 48 godzin, aby dać organizmowi czas na dojście do siebie.

(PAP)

POLECAMY:

* Przed zakrapianą imprezą zjedz szparagi*

* Drinki nie pomagają na przeziębienia ani grypę*

* W sidłach alkoholu - dlaczego pijemy?*

Alkohol może wydłużać życie!

d5y5wip

Podziel się opinią

Share
d5y5wip
d5y5wip