Wetrzyj kroplę w szybę. Okna już zawsze będą suche

Wetrzyj kroplę w szybę. Okna już zawsze będą suche

Wilgoć na oknach może doprowadzić do rozwoju pleśni
Wilgoć na oknach może doprowadzić do rozwoju pleśni
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
19.12.2022 09:40, aktualizacja: 19.12.2022 10:24

Woda osiadająca na wewnętrznej stronie okien to zmora sezonu jesienno-zimowego. Jej regularnie wycieranie pozwoli uniknąć rozwoju pleśni. Istnieje jednak sposób, by szyby przestały aż tak parować. Ekspertka zdradziła swój trik.

W sezonie zimowym cyrkulacja powietrza w domach i mieszkaniach może nie być wystarczająca. Ze względu na niskie temperatury oraz wysokie ceny ogrzewania ograniczamy wietrzenie pomieszczeń do niezbędnego minimum. Skutkiem ubocznym może być pojawienie się wilgoci, która nie jest korzystna dla naszego zdrowia.

Dlaczego woda skrapla się na oknie?

Gromadząca się na oknach woda jest efektem kondensacji pary wodnej, czyli wilgotnego powietrza na zimnej szybie. Może to skutkować m.in. rozwojem pleśni na ramach okiennych, uszczelkach, a nawet ścianach. Obecne w powietrzu zarodniki grzybów są później wdychane przez domowników, co może skutkować wieloma chorobami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak do tego nie dopuścić? Przede wszystkim - zalegającej wody należy się pozbywać. Lynsey, autorka popularnego profilu na TikToku o nazwie "Queen of Clean", nie rozstaje się ze szmatką. Każdego ranka usuwa wilgoć za pomocą ścierki z mikrofibry. Warto również otworzyć na chwilę okna i przewietrzyć mieszkanie. To jednak tylko półśrodek, bo groźnemu zjawisku warto zapobiegać.

Mycie okien płynem do naczyń

"Królowa Czystości" podzieliła się także tanim i prostym sposobem na stworzenie niewidzialnej bariery, której woda nie będzie się trzymać. Jak przekonuje, wystarczy kropla najzwyklejszego płynu do mycia naczyń. Detergent należy rozsmarować na szybie, dzięki czemu już nigdy nie będzie mokra. Zabieg należy oczywiście regularnie powtarzać.

Komentatorzy obawiali się, czy żelowy środek czystości nie pozostawi na oknach nieestetycznych smug. Ekspertka przekonuje, że tak mała ilość spełni swoje zadanie i nie zostawi śladów. "Spróbowałam i potwierdzam. To działa!" - napisała po jakimś czasie jedna z obserwatorek Lynsey.

Inne domowe metody na walkę z wilgotnymi oknami to pozostawienie na parapecie np. soli zawiniętej w gazę lub kilku sztuk kredy - są naturalnymi pochłaniaczami wilgoci.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (69)
Zobacz także