FitnessWewnętrzny zegar

Wewnętrzny zegar

Weź pod lupę rozkład dnia i sprawdź, czy nie wymaga poprawek.

Wewnętrzny zegar

03.11.2005 | aktual.: 28.05.2010 11:17

*Dopiero co wróciłaś z urlopu, a już czujesz się przemęczona. Być może powinnaś lepiej gospodarować swoimi siłami? W pewnych godzinach twój organizm pracuje na zwiększonych obrotach, w innych zwalnia tempo. To dlatego w niektórych porach dnia świetnie ci idzie w pracy, a znowu kiedy indziej nie możesz się na niczym skoncentrować. *Sekret dobrego samopoczucia tkwi m.in. w tym, by żyć w zgodzie ze swoim naturalnym rytmem. Oto twój idealny harmonogram zajęć.

Godzina 6-8 Kochaj się *Poranek to najlepszy czas na miłość. Poziom hormonów płciowych jest wtedy najwyższy, więc ciało staje się podatne na erotyczne bodźce. *Seks o tej porze zwykle daje mnóstwo rozkoszy i wspaniale nastraja na nadchodzący dzień. *Nie masz chęci na pieszczoty? Nie zmuszaj się. Wstań z łóżka i weź chłodny prysznic. W ten sposób szybko poprawisz krążenie i ożywisz umysł. Nie zapomnij tylko o śniadaniu!* Twój układ pokarmowy zaczyna właśnie wydzielać enzymy trawienne, przygotowując się do posiłku.

Godzina 9-11 Zajmij się pracą *Umysł jest w szczytowej formie! *Warto więc wykorzystać te dwie godziny na trudne zadania, np. ważne sprawy urzędowe. Możesz nawet porozmawiać z przełożonym o dawno obiecanej podwyżce. O tej porze serce bije miarowo, więc zniesie dodatkowe obciążenia. A jeżeli poczujesz się potem zdenerwowana, wykonaj kilka głębokich oddechów.

Godzina 12-13 Naładuj akumulatory *Potrzebujesz przynajmniej 15 minut przerwy w pracy - *koło południa spada ci ciśnienie. Wstań, wyprostuj plecy, poplotkuj chwilę z koleżankami. Zrób kilka głębokich oddechów przy otwartym oknie, by dotlenić szare komórki. Wypij mocną kawę lub herbatę. Kofeina
i teofilina poprawiają koncentrację i wywołują uczucie świeżości.

Godzina 14-15 Przekąś coś *To idealny czas na posiłek, bo żołądek sygnalizuje głód. Możesz sobie pozwolić np. na pieczone udko kurczaka z ryżem i surówką. *Nie martw się, to, co zjesz, nie odłoży się w biodrach, tylko będzie przetworzone w energię. O tej porze przemiana materii jest najszybsza. Nie przesadzaj z węglowodanami. Wzmagają one wydzielanie melatoniny - hormonu snu. Wystarczy, że zjesz kopiasty talerz spaghetti, a oczy zaczną ci się kleić.

*Godzina 16-17 Do dentysty *Jeśli masz w planie jakiś nieprzyjemny zabieg, np. borowanie u dentysty - idź właśnie teraz. To pora, kiedy najmniej odczuwa się ból. Rośnie bowiem poziom endorfin, tzw. hormonów szczęścia, które działają kojąco i znieczulają.

Godzina 18-20 Ćwicz i trenuj *To dobra pora na sport. Serce pompuje o 10 proc. więcej krwi niż w południe, więc nie opadniesz z sił. Usprawnisz za to pracę układu krążenia, wzmocnisz mięśnie i kości.
*
Możesz pływać, biegać, jeździć na rowerze albo po prostu wybrać się na półgodzinny spacer.
Jeśli nie chce ci się ruszyć z domu czy nawet zejść z kanapy - zastosuj ćwiczenia izometryczne. Połóż się, napnij wszystkie mięśnie i wytrzymaj tak licząc do trzech. Potem gwałtownie rozluźnij całe ciało. Powtórz 7 razy.

Godzina 21-24 Pora na sen Ostatni posiłek powinnaś zjeść na dwie godziny przed snem. Po 23.00 wzrasta stężenie
melatoniny, powodującej uczucie znużenia. To znak, że organizm domaga się snu.

*Podreperuj zdrowie *Ciągłe uczucie znużenia, bezsenność, problemy z koncentracją czy porannym wstawaniem to objawy, które mogą wskazywać na różne choroby - np. anemię. Jeśli w ciągu 2-3 tygodni samopoczucie nie ulegnie poprawie, odwiedź internistę.

Na wzmocnienie i dobre samopoczucie - Zyskasz siły na cały dzień, jeśli rano łykniesz tabletkę żeń-szenia - np. Ginsana (ok. 10 zł).
- Przy zmęczeniu ulgę przyniesie preparat z wyciągiem z dziurawca - np. Deprim (ok. 14 zł).

Anna Leo-Wiśniewska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)