Widzisz go przed domem? Jego pojawienie się to zły znak
Kiedy wkładamy całe serce w pielęgnację ogrodu, mamy nadzieję, że odwdzięczy nam się przepięknymi kwiatami i roślinami. Niestety nasze marzenia mogą wziąć w łeb, gdy do niespodziewanie do akcji wkroczą szkodniki. Wtyk straszyk to jeden z nich.
31.08.2023 | aktual.: 01.09.2023 07:46
Wtyk straszyk jeszcze niedawno nie wzbudzał wśród ogrodników aż tak negatywnych emocji. Najczęściej żerował na polach oraz w lasach, omijając nasze przydomowe ogrody. Niestety, zaczął pojawiać się i tam.
Wtyk straszyk – jak go rozpoznać?
Istnieją bardzo pożyteczne owady, ale także te, które mogą wyrządzić wiele szkód w naszym ogrodzie. Jeszcze niedawno o wtyku straszyku nie mówiło się zbyt wiele, jednak zdecydowana większość z nas choć raz się z nim spotkała.
Szkodnik z rzędu pluskwiaków wyróżnia się podłużnym, owalnym ciałem w rdzawym kolorze. Może sięgać 16 mm długości. Warto wspomnieć także o głowie z charakterystycznymi czółkami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie każdy też wie, że w sytuacji zagrożenia owad ten może uwolnić silnie drażniący zapach. Jeśli substancja zapachowa trafi na owoc, nie będzie już tak smaczny. W tym przypadku może to mieć także spory wpływ na przygotowane przez nas przetwory.
Czytaj też: Mylą go z konikiem polnym. Jest dużo groźniejszy
Wtyk straszyk atakuje kwiaty oraz owoce
Jeszcze niedawno wtyk straszyk rzadko pojawiał się w naszych ogrodach. Kiedy jednak atakuje znajdujące się w nim rośliny, powinniśmy wiedzieć, gdzie należy go wypatrywać.
Szkodnik ten szczególnie upodobał sobie m.in. piwonie, hortensje, a także mlecz polny, i mniszek lekarski. Owad lubi też żerować na owocach. Warto zwrócić uwagę na maliny, jeżyny oraz rabarbar.
Wtyk straszyk za pomocą swojego aparatu gębowego wysysa z roślin wodę oraz soki. Przez to żółkną, więdną, a w przypadku owoców nawet tracą swój miąższ.
Czytaj też: Są w całej Polsce. Przylatują do naszych domów
Przez to, że owad zaczął szkodzić w naszych ogrodach dość niedawno, nie ma jeszcze środka chemicznego, który zostałby stworzony specjalnie w celu jego zwalczenia. Ogrodnicy wykorzystują do tego preparaty na podobne gatunki.
Warto także dokładnie usuwać chwasty z naszego ogrodu. Kiedy tylko zauważymy, że w roślinach pojawiły się pierwsze tego typu owady, należy delikatnie zdjąć je z liści, tak by nie miały szansy ich uszkodzić.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl