Rozmnażają się w domach. Ich pojawienie się to zły znak
Larwy much mogą pojawić się także pod twoim dachem. Wystarczy chwila nieuwagi, by stworzyć im idealne warunki do rozwoju. Jeśli nie zareagujemy w porę, czeka nas inwazja dorosłych osobników. Te zanieczyszczają żywność i roznoszą choroby.
Białe larwy, które możesz znaleźć w domu, to najczęściej potomstwo much domowych, którym udało się złożyć jaja pod twoim dachem. Ich ciało ma białawy odcień, często wpadający w kremowy. Są niezwykle małe i mierzą około 2 mm, lecz z czasem, po pobraniu płynnego pokarmu, wydłużają się nawet do ponad 1 centymetra.
Oprócz tego są lekko prążkowane i posiadają niewielkie wgłębienia. Larwy nie posiadają wyodrębnionej głowy, z przodu widoczne są jedynie dwa ciemne punkty, a tył jest mocno ścięty. Samice much składają jaja w miejscach, które zapewniają larwom dostęp do pokarmu, wilgoci i ciepła. Po wykluciu się larwy żerują intensywnie, aby zgromadzić zapasy energii niezbędne do przeobrażenia w dorosłe osobniki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Larwy najczęściej znajdziemy w kuchni
Ulubione kryjówki białych larw much to miejsca, w których znajdują się gnijące substancje organiczne. Najczęściej spotkamy je w kuchni, gdzie wabione resztkami płynnego jedzenia, znajdują swoje pożywienie. Larwy much można znaleźć je przy koszach na śmieci, gdyż zwabił je zapach resztek jedzenia, mięsa lub owoców. Oprócz tego nie pogardzą resztą wilgotnego jedzenia kota lub psa, odpadami organicznymi zwłaszcza kompostownikiem czy resztkami jedzenia, które wpadło pod lodówkę.
Niezwykle ważne jest, aby szybko sprzątać rozlane napoje oraz regularnie wyrzucać śmieci, zwłaszcza w letnie dni, gdy resztki jedzenia mogą zwabić białe robaki. Lepiej uniknąć rozprzestrzeniania się larw. Kiedy ich liczebność wzrośnie, mogą przenieść się w inne zakamarki domu.
Obecność larw w domu
Choć same larwy much nie wyrządzają szkód materialnych, to ich obecność może prowadzić do wielu problemów. Przede wszystkim są uciążliwe i powodują dyskomfort, zanieczyszczają żywność, mogą przenosić choroby oraz wydzielać nieprzyjemny zapach, który jest trudny do usunięcia.
Najlepszym sposobem walki z larwami much jest zapobieganie ich pojawieniu się. Utrzymuj czystość i regularnie opróżniaj kosz na śmieci, myj miski zwierząt, usuwaj resztki jedzenia i dbaj o higienę w kuchni. Przechowuj jedzenie w szczelnych pojemnikach, aby uniemożliwić muchom dostęp do niego i złożenie jaj.
Używaj moskitier na oknach i drzwiach. Stosuj pułapki na muchy. Lepowe, lampy owadobójcze czy domowe "odstraszacze", takie jak ocet jabłkowy, mogą pomóc w redukcji populacji much.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl