Wielkanoc poza domem
Coraz częściej okres świąt wielkanocnych przypadający w pierwszych dniach wiosny zachęca nawet najzagorzalszych tradycjonalistów do spędzenia Wielkanocy poza domem, często podczas aktywnego odpoczynku na łonie natury.
12.04.2006 | aktual.: 25.06.2010 16:00
Coraz częściej okres świąt wielkanocnych przypadający w pierwszych dniach wiosny zachęca nawet najzagorzalszych tradycjonalistów do spędzenia Wielkanocy poza domem, często podczas aktywnego odpoczynku na łonie natury. Takich kilka dni pozwala nie tylko zregenerować siły, nabrać wiosennego wigoru, ale i poznać regionalne obyczaje i tradycje wielkanocne.
Rodzinny wyjazd wielkanocny za miasto to przede wszystkim mniej obowiązków, a więcej przyjemności. Nikt nie spędza długich godzin na przedświątecznych gorączkowych porządkach, a potem na długotrwałej „banicji” w kuchni. Rodzina ma czas tylko dla siebie. Wreszcie można w pełni cieszyć się byciem razem, długimi spacerami czy nawet wspólnym błogim lenistwem na świeżym powietrzu. Wielkanoc spędzona poza domem pozwala poczuć nie tylko ducha tych świąt, ale i bliskość drugiego człowieka.
Święconka prosto z kurnika
Na święta poza domem decydują się najczęściej Ci, którzy w codziennym życiu w wielkim mieście rzadko mają czas na obcowanie z przyrodą i relaks na łonie natury.
Większość ośrodków wczasowych, gospodarstw agroturystycznych czy kameralnych pensjonatów oferujących swoim gościom pobyty wielkanocne zlokalizowanych jest z dala od miast czy głównych dróg przejazdowych –w malowniczych zakątkach, w których łatwiej jest „zapomnieć o Bożym świecie”. W swoich ofertach turystycznych mają oni specjalne pakiety wiosenno-świąteczne, które w zależności od regionu stwarzają wiele atrakcyjnych możliwości. Miłośnicy folkloru i domowych pieleszy mogą razem z gospodarzami pensjonatów czy kwater prywatnych uczestniczyć w domowych przygotowaniach do świąt – w poszukiwaniu składników do święconki odwiedzając nawet kurnik.
Malowanie pisanek, słuchanie historii o miejscowych legendach i obyczajach świątecznych, wspólne pieczenie bab wielkanocnych, czy wreszcie poniedziałkowy Śmigus Dyngus to prawdziwie rodzinne i integrujące chwile. Są one szczególnie niezapomnianymi przeżyciami dla dzieci, mogących w tych kilku wiosennych dniach bliżej obcować z naturą. Dopełnieniem świątecznych przygotowań są często wspólne wyprawy wozami ze święconką do kościoła w Wielką Sobotę. Dla najmłodszych organizowane są również poszukiwania pisanek czy drobnych prezentów od zajączka w okolicznych parkach czy ogrodach. Wspólne śniadanie wielkanocne jedzone z gospodarzami oraz innymi gośćmi ośrodka pozwala również na poznanie nowych tradycji kulinarnych i zwyczajów świątecznych.
Jeśli pogoda dopisuje, Wielkanoc poza domem to również szereg atrakcji plenerowych – przejażdżki bryczkami, pikniki, jazda konna, rowery, wędkowanie czy nawet wyprawy myśliwskie. Rodzaj atrakcji świątecznych zależy tylko i wyłącznie od możliwości danego ośrodka i gościnności jego gospodarzy. W ramach pobytów wielkanocnych wiele ośrodków zachęca swoich gości do bliższego zapoznania się z kulturą czy historią regionu. Organizowane są pogadanki z miejscowymi gawędziarzami czy artystami, odbywają się krótkie wycieczki do okolicznych muzeów czy skansenów, goście mają szanse uczestniczyć w różnego rodzaju festiwalach, festynach czy konkursach kulinarno-artystycznych.
Miłośnicy aktywnego spędzania czasu, którzy nie lubią przesiedzieć świąt za suto zastawionym stołem doskonale odnajdą się zarówno w górach, jak i nad morzem. W górach przy sprzyjających warunkach pogodowych, można skorzystać z ostatnich śniegów i pozjeżdżać na nartach lub desce snowboardowej. Nad morzem czy nad jeziorami można z kolei wybrać się w krótką wycieczkę łódką. Niezależnie od regionu natomiast wszędzie można spacerować, łapiąc pierwsze promienie wiosennego słońca i poznając atrakcje turystyczne okolicy. Wyjazdowe pobyty wielkanocne są również doskonałym rozwiązaniem dla osób samotnych, które z różnych względów musiałby spędzić święta z dala od bliskich i rodziny. W ciepłej atmosferze kameralnych pensjonatów, nikt nie czuje się samotnie – wspólne zajęcia i zabawy, doskonale integrują wszystkich gości, a wspólnie jedzone posiłki pozwalają wszystkim poczuć się jak w jednej wielkiej rodzinie. Nikt nie może się nudzić! Świąteczna odnowa
Dla wielu osób czas świąt wielkanocnych to również czas odpoczynku od pracy, codziennej gonitwy i stresu. Z dala od telewizora czy gazet, bez służbowego komputera i z wyłączonym telefonem komórkowym można wreszcie poświęcić czas tylko sobie i swoim najbliższym. W tych kilku świątecznych dniach szukamy wyciszenia, spokoju i pełnego zregenerowania sił. Najlepszą receptą dla osób zmęczonych i zapracowanych są pobyty wielkanocne w kameralnych pensjonatach czy hotelikach z zapleczem SPA. Tutaj, z dala od miejskiego tłoku i gwaru poza uczestnictwem w typowo świątecznych obrzędach można oddać się w ręce specjalistów, którzy dzięki licznym zabiegom pomogą odzyskać nam siły i wigor. W relaksującej atmosferze zacisznych gabinetów można poddać się masażom, zabiegom upiększająco-regenerującym, skorzystać z uroków sauny, łaźni czy basenów z jacuzzi, a nawet poddać się aromaterapii. Jeśli naturalne słońce nie dopisze, chętni mogą skorzystać z solarium, sanarium, czy fototerapii. Osoby z nadwagą w ramach pobytów
wielkanocnych mogą spróbować również zadbać o własną kondycję i figurę, i zrzucić kilka zbędnych kilogramów podczas ćwiczeń fitness, czy wizyt w hotelowej siłowni.
Niezależnie od świątecznej pogody, humor i energia dopiszą nam tylko wtedy, jeśli podczas tych kilku wiosennych dni uda nam się poczuć naprawdę wyjątkowo i odświętnie. Wielkanoc jest czasem odradzającego się życia, nabierania nowych sił i budzenia w sobie zaspanej po zimie energii. Święta spędzone poza domem są znakomitym oderwaniem się od rzeczywistości, tempa życia i codziennych zmartwień. Z dala od domu nabiera się dystansu do rzeczy błahych i docenia to, co naprawdę ważne. Zachowując wszelkie świąteczne obrzędy, zajadając się ulubionymi tradycyjnymi potrawami, można jednak wnieść w te święta nieco więcej świeżości i fantazji.