Blisko ludziWiosenne porządki? Ten trik sprawi, że szybko odświeżysz ulubiony dywan

Wiosenne porządki? Ten trik sprawi, że szybko odświeżysz ulubiony dywan

Tak szybko wyczyścisz dywan domowymi sposobami
Tak szybko wyczyścisz dywan domowymi sposobami
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | africa-studio.com (Olga Yastremska and Leonid Yastremskiy)
01.04.2022 15:30

Nawet jeśli dokładnie go odkurzamy, po pewnym czasie traci swój świeży wygląd. Istnieją jednak proste, domowe i niedrogie metody, które pomogą nam w przywróceniu dawnej świetności tego dekoracyjnego elementu.

Odkurzanie dywanu jest dość częstą czynnością. Nieco rzadziej go pierzemy; zwykle dzieje się to raz na kilka miesięcy. Jak sprawić, by nasz dywan pięknie się prezentował, nie wydając przy tym mnóstwa pieniędzy na sklepową chemię do czyszczenia?

Domowe czyszczenie dywanu. Tak odświeżysz go w kilku prostych krokach

Twój dywan lekko poszarzał? A może posiada plamę w jednym miejscu? W każdym z tych przypadków idealnie sprawdzi się domowa metoda, która odświeży ten element wyposażenia mieszkania. Dywany należy prać regularnie również z tego względu, że między włoskami gromadzi się dużo pyłu oraz kurzu. Dlatego też, zwłaszcza jeśli posiadamy wśród domowników alergików, pranie dywanu powinno zagościć w harmonogramie sprzątania. Zanim jednak udamy się do pobliskiego sklepu po specjalny produkt przeznaczony właśnie do czyszczenia, zerknijmy czy nie mamy w domu octu oraz sody oczyszczonej. To właśnie te dwa produkty tworzą niezawodną mieszankę do odświeżenia dywanu.

Wystarczy, że w butelce z rozpylaczem zmieszamy łyżkę sody oraz 100 mililitrów octu i 250 mililitrów wody (idealnie, jeśli użyjemy destylowanej, ale kranówka również spełni zadanie). Aby dywan zyskał też przyjemny zapach, dodajmy do mieszanki kilka kropel ulubionego olejku zapachowego. Tak przygotowanym płynem spryskujemy nasz dywan i pozostawiamy aż do wyschnięcia. Po tym zabiegu wystarczy go dokładnie odkurzyć.

Wiosenne odświeżanie dywanów. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz regularnego odkurzania oraz czyszczenia domowymi środkami nie powinniśmy zapominać o trzepaniu dywanu. To niezawodny sposób na to, by pozbyć się części kurzu i brudu, który osiadł między włoskami. Jeśli posiadamy swój ogród, warto pozostawić dywan na noc na dworze. W ten sposób świetnie się odświeży. Zanim przystąpimy do wywieszenia i wytrzepania, posypmy włosie sodą oczyszczoną i pozostawmy na kilka godzin. To niezwykle skuteczny patent na pozbycie się drobnoustrojów oraz bakterii.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta