Wlej do środka, gdy zmywarka nie daje rady. Będzie jak nowa

Wlej do środka, gdy zmywarka nie daje rady. Będzie jak nowa

Jak wyczyścić zmywarkę bez użycia agresywnej chemii?
Jak wyczyścić zmywarkę bez użycia agresywnej chemii?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Olga Yastremska, New Africa, Africa Studio
28.12.2023 17:15, aktualizacja: 28.12.2023 17:37

Jeśli wyciągamy ze zmywarki wciąż brudne naczynia, to sygnał, że coś jest nie tak. Musimy działać szybko, aby nie marnować dłużej prądu i wody. To nie tylko nieekologiczne, może nas też bardzo drogo kosztować.

Zmywarka to jeden z najcudowniejszych wynalazków, który bardzo pomaga w domowych obowiązkach. Zamiast walczyć z górą naczyń, po prostu pakujemy je do urządzenia, nastawiamy cykl zmywania – i po kłopocie. Szybko, sprawnie i bez wysiłku. Nasze babki mogły tylko pomarzyć o takim ułatwieniu.

Jednak zmywarka nie zawsze działa prawidłowo. Zdarza się, że wyciągamy z niej nadal zanieczyszczone, niedomyte naczynia, a w dodatku czujemy nieprzyjemny zapach. Co się stało i jak z tym walczyć?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego zmywarka nie radzi sobie z naczyniami? Możliwe wyjaśnienia

Częstą przyczyną problemów ze zmywarką jest jej niedostateczne czyszczenie. Trzeba przyznać, że ten sprzęt ciężko pracuje, na co dzień musi walczyć z brudem i resztkami jedzenia, które mogą osadzać się w różnych zakamarkach. Powinniśmy zatem najpierw zajrzeć do zmywarki i ocenić jej stan. Obejrzeć filtr, który mógł się zatkać, co wpłynęło na działanie urządzenia.

Zaleca się opróżnianie i czyszczenie filtra co najmniej raz w tygodniu. W tym celu usuwamy resztki jedzenia, następnie odkręcamy koszyczek i całość płuczemy pod wodą. Filtr moczymy następnie przez 20 minut w letniej wodzie z dodatkiem szklanki octu, po czym dokładnie czyścimy (np. szczoteczką do zębów). Gdy już się z tym uporamy, musimy odświeżyć całą zmywarkę.

Tanie i proste czyszczenie zmywarki. Domowe sposoby są najlepsze

Do wyczyszczenia zmywarki możemy użyć drogich preparatów prosto ze sklepu – tylko po co wydawać na to pieniądze, jeśli idealny środek już mamy w domu. Chodzi oczywiście o ocet, który idealnie odkazi i wyczyści każdy sprzęt. Aby oczyścić zmywarkę, wlewamy szklankę octu do szklanej miski, którą umieszczamy na dolnej półce. Ważne, aby sprzęt był pusty, podczas czyszczenia nie umieszczamy w nim żadnych naczyń. Ustawiamy program z najwyższą temperaturą i uruchamiamy urządzenie.

Gorąca woda w połączeniu z octem skutecznie usunie resztki jedzenia, tłuszcz oraz pozostałości detergentów. Po zakończonym cyklu możemy jeszcze dla pewności przetrzeć wnętrze zmywarki gąbką nasączoną w wodzie z dodatkiem octu, docierając do wszystkich trudno dostępnych miejsc.

Załaduj sprzęt rozsądnie. Wiele osób popełnia ten błąd

Użytkownicy często zapominają o jednej rzeczy – każda zmywarka ma konkretną pojemność, czyli jest w stanie poradzić sobie tylko z określoną liczbą naczyń. Nie warto jej przeładowywać, bo i tak nic tym nie zyskamy: zamiast partii czystych, lśniących naczyń, czeka nas brud i frustracja.

Jeśli zapełnimy zmywarkę, upychając tam na siłę talerze i kubki, a następnie zaczniemy układać z nich kolejne warstwy, sprzęt nie ma szans sobie z nimi poradzić. Naczynia w zmywarce nie powinny się stykać. Dzięki zachowaniu przestrzeni między nimi woda i detergenty docierają w każdy zakamarek i naprawdę je czyszczą.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta