GotowaniePrzepisyWspólnota talerza, czyli co kraj to obyczaj

Wspólnota talerza, czyli co kraj to obyczaj

Podróżując po krajach Azji, Afryki czy Ameryki Południowej możemy być zaskoczeni zachowaniem ich mieszkańców podczas posiłków. Z kolei nasze maniery przy stole również mogą się spotkać z niezrozumieniem i zostać odebrane jako brak kultury i dobrego wychowania.

Wspólnota talerza, czyli co kraj to obyczaj
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

03.09.2007 | aktual.: 28.06.2010 16:35

Podróżując po krajach Azji, Afryki czy Ameryki Południowej możemy być zaskoczeni zachowaniem ich mieszkańców podczas posiłków. Z kolei nasze maniery przy stole również mogą się spotkać z niezrozumieniem i zostać odebrane jako brak kultury i dobrego wychowania.

W każdym kraju obowiązują inne normy dotyczące kulturalnego zachowania się przy stole. To, co u nas jest dowodem dobrych manier, w innych krajach może być odebrane jako przejaw pychy, braku szacunku, grubiaństwa.

W Polsce i w krajach skandynawskich normą jest, że biesiadnicy siedzą przy suto zastawionym stole. Obywatelom Francji i Rosji uginający się od potraw stół skojarzy się z bałaganem i niedotrzymaniem zasad serwowania jedzenia.

Savoir virie po azjatycku

Japończycy, Chińczycy i inne narody azjatyckie nie używają sztućców, tylko drewnianych pałeczek. Ostre narzędzia kojarzą się im z walką i zabijaniem. Dlatego posługiwanie się nożem i widelcem jest według Azjatów niemoralne. Pałeczki należy trzymać blisko części, którą chwyta się jedzenie. Po skończonym posiłku pałeczki kładzie się tak, aby ich czubki opierały się o naczynie, a reszta spoczywała na stole.

W azjatyckich krajach mąż może krytykować potrawy przygotowane przez żonę, ponieważ jest to przejaw skromności.

ZOBACZ TEŻ:

KULINARNY BOOM I ZATRZĘSIENIE SPECJAŁÓW W Japonii mlaskanie, które u nas zostałoby odebrane jako przejaw braku dobrych manier, jest komplementem dla kucharza.

Głośna uczta

Z kolei koczownicy z Kaukazu spożywanie posiłku w ciszy traktują jako arogancję i brak zaufania ze strony gościa. Przy stole wszyscy głośno rozmawiają i śmieją się, poszturchując się nawzajem. Aby okazać swoją wdzięczność gospodarzowi, po skończonym posiłku należy głośno i przeciągle ... beknąć, świadczy to o tym, że jedzenia było wystarczająco dużo.

"Zachowania takie jak bekanie w trakcie jedzenia są powszechne we wszystkich krajach, których mieszkańcy żyją z dala od tzw. cywilizacji. Trzeba ich zrozumieć – wszystkie te formy "wypuszczania powietrza" wynikają z naturalnej potrzeby, są zgodne z biologią. A przecież ci ludzie tylko w naturalny, instynktowny sposób wyrażają swój zachwyt. Tak więc, czy nam się to podoba czy nie, podziękowanie w formie beknięcia jest na pewno szczerym, z głębi żołądka płynącym komplementem"- wyjaśnia Maciej Kuroń, znany kucharz. Zbędne sztućce

W krajach europejskich nie do przyjęcia jest jedzenie palcami. W ten sposób spożywają posiłki mieszkańcy Indii i krajów Ameryki Południowej np. Indianie., którzy bez problemu radzą sobie bez sztućców.

Ponadto Hindusi jedzą z jednego dużego talerza. Podobnie postępują muzułmanie, którzy podkreślają w ten sposób wspólnotę współbiesiadników.

W krajach muzułmańskich ogromnym nietaktem byłoby spożywanie posiłków przez kobiety i mężczyzn przy wspólnym stole.

Natomiast w Wenezueli i w Peru mężczyźni jedzą jako pierwsi. Tradycja wynika ze starego obyczaju związanego z łowiectwem. Pierwszeństwo przy posiłku było wyrazem szacunku dla myśliwego.

Zanim wybierzemy się w podróż do innego kraju, starajmy się poznać kulturę i obyczaje, aby przypadkiem nie obrazić jego mieszkańców swoim zachowaniem.

ZOBACZ TEŻ:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)