FitnessWstydliwe infekcje

Wstydliwe infekcje

Początek zazwyczaj jest podobny. Najczęściej pierwszym sygnałem jest przykre swędzenie i pieczenie, później mogą pojawić się upławy. Infekcje okolic intymnych to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości.

Wstydliwe infekcje
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

12.05.2010 | aktual.: 23.06.2010 09:28

Początek zazwyczaj jest podobny-przykre swędzenie i pieczenie, upławy. Infekcje okolic intymnych to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości.
W pochwie żyje niezliczona ilość mikroorganizmów stanowiących jej naturalną mikroflorę. Są w niej zarówno bakterie powszechnie uważane za chorobotwórcze, jak i pałeczki kwasu mlekowego, które produkują kwas mlekowy. Powoduje on zakwaszenie środowiska pochwy i zapobiega nadmiernemu mnożeniu się chorobotwórczych bakterii.

Prawidłowe ph wynosi od 3,5 do 4,5, ale skład mikroflory zmienia się z dnia na dzień, a jej równowaga może ulec zachwianiu. Zmniejsza się wtedy ilość dobrych bakterii, których zadaniem jest ochrona przed infekcją. Wiele okoliczności wpływa na taką sytuację. Dzieje się to m.in. na skutek:
• osłabienia organizmu w wyniku choroby i kuracji antybiotykowej
• niewłaściwej diety opartej głównie na węglowodanach i cukrach prostych
• nieodpowiedniego stylu życia
• zmian hormonalnych np. w czasie menopauzy lub ciąży
• niewłaściwej higieny (noszenie obcisłej bielizny, brak czystości albo nadmierne mycie nieodpowiednimi kosmetykami)

Kobiece dolegliwości

Najczęstszą infekcją okolic intymnych jest zapalenie pochwy. W zależności od tego co je powoduje może być ono grzybicze lub bakteryjne. Zazwyczaj w początkowym okresie towarzyszy im świąd i pieczenie, łatwo je pomylić i bez dodatkowych badań trudno postawić właściwą diagnozę. Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie pochwy, zasięgnij porady lekarskiej. Lekarz przeprowadzi badania w celu stwierdzenia rodzaju zapalenia oraz przepisze leki odpowiednie dla danego typu infekcji.

Oto najczęściej występujące rodzaje zapalenia pochwy:
Rzęsistkowica: zakażenie powodują pierwotniaki (rzęsistek pochwowy). Oprócz świądu wstępuje ból podczas stosunku oraz wodniste, zielonkawe upławy, które mogą mieć nieprzyjemny zapach. W leczeniu stosuje się globulki i tabletki dopochwowe.

Grzybica: wywołują ją drożdżaki (Candida sp). Oprócz świądu i pieczenia pojawiają się białe lub biało – żółte upławy konsystencją przypominające twaróg z granulkami. Leczenie polega na stosowaniu kuracji przeciwgrzybicznej, która trwa kilkanaście dni.

Zakażenie bakteryjne: występuje na skutek zaburzenia równowagi między ilością poszczególnych rodzajów bakterii, stanowiących fizjologiczne środowisko pochwy. Sprzyjają temu zaburzenia miesiączkowania, płukanie pochwy (np. po stosunku), młody wiek kobiety. Charakterystycznym objawem jest szara, mleczna wydzielina o rybiej woni. W leczeniu stosuje się doustnie lub dopochwowo antybiotyki.

Zapobiegaj nawrotom
Leczenie zapaleń pochwy wymaga cierpliwości i starannego przestrzegania zaleceń lekarza, co jest jednym z głównych czynników nawrotów lub trudności w leczeniu. Bywa, że kuracja nie zostanie przeprowadzona do końca albo pacjentka przerywa ją po ustąpieniu pierwszych objawów - to sprzyja wystąpieniu kolejnej infekcji grzybiczej pochwy. Wynika to z faktu, że grzyby w formie przetrwalnikowej pozostają w pochwie i z czasem zaczynają się z powrotem namnażać. Nosicielem bezobjawowym może też być twój partner i wtedy niezbędna jest jednoczesna kuracja. W sytuacjach nawrotów ogromną rolę odgrywa profilaktyka.

Unikaj noszenia przyciasnej i nieprzewiewnej bielizny i dbaj o codzienną higienę odpowiednimi preparatami. W czasie miesiączki zmieniaj często podpaski i staraj się jak najrzadziej stosować tampony. Podczas leczenia antybiotykami stosuj leki przeciwgrzybiczne. Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś zwrócić uwagę, czy nie masz zakażenia bakteryjnego pochwy. Rozpoczęcie terapii w momencie stwierdzenia choroby pięciokrotnie zmniejsza częstość występowania porodów przedwczesnych i związanych z tym powikłań.

Pamiętaj, że nieleczone infekcje pochwy mogą prowadzić do zapaleń macicy i przydatków, a nawet grożą bezpłodnością. Ponadto zaburzenia prawidłowego systemu ochronnego pochwy pozwalają zagnieździć się wirusom między innymi HPV, który u niektórych osób może powodować zmiany nowotworowe.

bakterieginekologinfekcja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)