Wybieramy laptop dla ucznia… i dla reszty rodziny
Koniec wakacji to dobry czas by zaopatrzyć naszą pociechę w nowy laptop do nauki. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie będzie ona jedynym użytkownikiem tego sprzętu? Żaden domowy budżet nie jest z gumy - zakupu kilku urządzeń może przekraczać nasze możliwości finansowe. W takiej sytuacji najlepiej wybrać jedno urządzenie, które zaspokoi potrzeby całej rodziny.
06.09.2021 12:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dobry laptop dla ucznia nie musi charakteryzować się ani szczególnie wysoką wydajnością, ani bogatym wyposażeniem. Innymi słowy, możemy znaleźć takie modele w przyzwoitych cenach, nie oglądając się na to, czy są wyposażone w najnowocześniejsze podzespoły, uwielbiane przez graczy podświetlenie, czy obudowę z wysokiej jakości materiałów.
W takim przypadku zwracamy głównie uwagę na to, by ekran był odpowiedniej wielkości i jakości, a podzespoły nie pochodziły z segmentu budżetowego. Jeśli już mowa o ekranie warto wybrać taki o rozdzielczości przynajmniej Full HD (1920 x 1080) dodatkowo wyposażony w funkcje redukujące zmęczenie oczu – takie jak zmniejszona emisja niebieskiego światła, czy ograniczenie migotania obrazu. Takie opcje znajdziecie choćby w Huawei MateBook D 15.
Przystępne cenowo laptopy kuszą atrakcyjnymi cenami, ale w wielu przypadkach mogą nie zapewnić komfortowej pracy nawet w przypadku lekcji online. Do nauki w domu nadaje się wiele laptopów dostępnych na rynku – musimy jedynie zwrócić uwagę na to, by były wyposażone co najmniej w procesor ze średniego segmentu, przynajmniej 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 256 GB (wersja budżetowa) lub 512 GB. To naprawdę wystarczy nie tylko do nauki, ale również do podstawowych domowych zastosowań, jak przeglądanie internetu, praca na dokumentach lub do zarządzania domowym budżetem. Topowe procesory jak Intel Core i7 w który wyposażony jest Huawei MateBook X Pro 2021 mają już naprawdę konkretne możliwości.
Im wydajniejszy procesor, tym wyższa cena, ale laptop może posłużyć również w bardziej poważnych zastosowaniach, jak choćby montaż wideo. Warto o tym pomyśleć, jeśli mamy w domu małego (bądź większego) amatora tworzenia filmów.
Ekran i głośniki - laptop do oglądania filmów
Tato jest kinomanem i z chęcią pożyczy laptopa by obejrzeć wieczorem film? W takim przypadku warto zadbać również o to, by ekran i głośniki wbudowane w laptop były przyzwoitej jakości. Oglądanie filmów na tanich laptopach nie należy do przyjemności – jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia, a dźwięk wydobywający się z głośników płaski i mizernej mocy. Najlepiej więc sięgać po urządzenia z matrycą typu IPS, lub wręcz OLED. Ponadto należy zwrócić uwagę na głośniki - ich odpowiednią moc.
Wydajny układ graficzny - laptop do gier
Jeśli nasza pociecha jest zapalonym graczem i komputer ma służyć do grania po godzinach, to pozostaje nam sięgnąć po laptop gamingowy wyposażony w dedykowany układ graficzny. Większość niedrogich laptopów wyposażona jest jedynie w zintegrowany układ graficzny, który może się sprawdzić co najwyżej w przypadku mniej zaawansowanych gier. Jeśli jednak potomek lubuje się na przykład w Minecrafcie to takie rozwiązanie może w zupełności wystarczyć. Mocniejsza wersja procesora może zapewnić wysoką wydajność również w bardziej poważnych zastosowaniach.
Wymagający gracz potrzebuje jednak dodatkowej karty graficznej w laptopie, co oczywiście winduje cenę sprzętu. Nie trzeba jednak sięgać po najwydajniejsze i najdroższe modele, których cena może przekraczać 10 tysięcy złotych. W zupełności wystarczą laptopy wyposażone w układ NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti (opcja minimum) lub GeForce RTX 3050 Ti (opcja optymalna).
Niewielkie rozmiary i długi czas pracy na baterii - laptop przydatny w czasie weekendowych wyjazdów
Jeśli laptop ma być wykorzystywany w weekendy poza domem, należy pójść na kompromisy w kwestii jego wielkości. Ekrany o przekątnej 17, czy 15 cali są bardzo wygodne w domowych warunkach, ale laptopy takie nie dość, że są siłą rzeczy duże, to dodatkowo ciężkie. W takim przypadku można sięgnąć po znacznie poręczniejsze modele wyposażone w ekrany 13 lub 14 cali. Świetnym przykładem jest Huawei MateBook X Pro 2020, który przy ekranie 13,9 cala waży tylko nieco ponad 1300 gramów.
W większości przypadków oferuje on odpowiedni komfort pracy, a równocześnie możemy go ze sobą zabrać dosłownie wszędzie.
Przed zakupem sprawdźmy jeszcze, jak długo wybrany przez nas model pracuje na baterii i czy jest wyposażony w funkcję szybkiego ładowania – to na pewno się przyda.
Wyposażeni w odpowiednią wiedzę i mając sprecyzowaną wizję w zakresie zastosowania samego laptopa, będziemy mieli ułatwione zadanie w kwestii wyboru właściwego urządzenia. Oprócz posiadania samej wiedzy, warto jednak zwracać uwagę na dobre promocje. W okresie poprzedzającym początek roku szkolnego wielu producentów, jak np. Huawei, oferuje atrakcyjne promocje, łącząc obniżone ceny wraz dodatkowym wyposażeniem, nawet w postaci monitora.
Warto skorzystać!