ModaWygodne i stylowe kapcie domowe. Jak wybrać odpowiednie obuwie?

Wygodne i stylowe kapcie domowe. Jak wybrać odpowiednie obuwie?

Wybór kapci jest prosty, ale trzeba pamiętać o kilku szczegółach
Wybór kapci jest prosty, ale trzeba pamiętać o kilku szczegółach
Źródło zdjęć: © Pixabay
01.12.2021 11:26

Wybór odpowiednich butów do chodzenia w domu wydaje się prosty. Jedni kierują się wyglądem, a inni zwracają uwagę przede wszystkim na materiał, z którego jest ono wykonane. My z kolei postanowiliśmy przybliżyć kilka istotnych kwestii, z którymi z pewnością zmierzycie się przy zakupie.

Filc, owcza skóra, a może bawełna?

Zaczniemy od filcu, ponieważ jest on jednym z najstarszych materiałów włókienniczych dostępnych na rynku i ma wiele pozytywnych właściwości. Może powstawać z wełny oraz sierści zwierząt hodowlanych, ale często jest także wykonany z mieszanki tworzyw sztucznych z naturalnymi. Jego właściwości są o tyle ciekawe, że zimą wasze stopy w nim nie zmarzną, a latem - nie zapocą się. Materiał ten cechuje lekkość, przepuszczalność powietrza na poziomie pozwalającym utrzymać higienę stóp, a także odporność na różnego rodzaju odkształcenia.

Owcza skóra również zadba o higienę stóp, ponieważ ma naturalne właściwości sprzyjające samooczyszczaniu się z bakterii. Przepuszcza powietrze do wnętrza buta i nie oddaje go na zewnątrz. Uchodzi także za materiał odpowiedni dla alergików. Jego miękkość i delikatność sprawią, że chłodne dni w domowym zaciszu będą przyjemniejsze.

Do produkcji obuwia używa się również bawełny, która zapewnia miękkość i wytrzymałość. Cechuje ją zdolność do szybkiego wchłaniania i uwalniania wilgoci, a także przewiewność. Dzięki temu stopy nie będą spocone, choć w przypadku każdego z trzech wymienionych materiałów warto od czasu do czasu dać im odrobinę wolności i oddechu, jeżeli na przykład usiądziecie w fotelu.

Poślizg kontrolowany

Choć punkt ten wydaje się zabawny, to według amerykańskich badań najwięcej wypadków domowych zdarza się pod prysznicem, podczas wychodzenia z wanny lub ogólnie w okolicach łazienki czy toalety. Czy ma to coś wspólnego z obuwiem? Oczywiście, ponieważ wystarczy nieuważnie wykonać krok bosą stopą po mokrych kafelkach lub podłodze i nieszczęście gotowe. Dlatego właśnie istotny jest wybór obuwia z odpowiednią podeszwą.

Najlepiej, żeby była jednocześnie twarda i elastyczna oraz wykonana z materiału zapobiegającego poślizgowi. W niektórych modelach do jej produkcji używa się TPR - to termoplastyczna guma, która nie ślizga się nawet na lodzie. Jest również wykorzystywana do produkcji obuwia przeznaczonego do sportów halowych. Dzięki temu może być całkowicie gładka, ale i tak zapewni dobrą przyczepność. W damskich kapciach - balerinach można spotkać kompromis pomiędzy wygodą i bezpieczeństwem, a jest nim zastosowanie miękkiej podeszwy z wypustkami z PVC, które również wyhamują stopę.

Jeżeli chodzi o kształt i wybór kapci, to tutaj panuje pełna dowolność zależna od gustu. Można spotkać modele z częściowo odkrytymi palcami, a także takie z zabawnymi nadrukami czy sentencjami, zdarzają się także różnego rodzaju hafty czy inne dodatki jak na przykład w balerinach damskich z kokardą czy pomponem. Ostatecznie wszystko zależy tu od indywidualnych upodobań, więc nawet nie śmiemy próbować swoich sił w przepowiadaniu bamboszowych trendów.

Źródło artykułu:WP Kobieta