Kto nie wyrobi, ten prosi się o kłopoty. NFZ daje za darmo
Wyjazd za granicę bez ważnej karty EKUZ to spore niedopatrzenie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest niezbędna, gdy musimy skorzystać z opieki medycznej i nie chcemy za to dodatkowo płacić.
EKUZ może nam pomóc w kryzysowych sytuacjach zdrowotnych w trakcie podróży. Niewielka niebieska karta, choć posiada charakterystyczny symbol gwiazdek, obowiązuje nie tylko w krajach wchodzących w skład Unii Europejskiej. Gdzie jeszcze pomoże nam, jeżeli podupadniemy na zdrowiu w trakcie wyjazdu?
Nie wyjeżdżaj bez EKUZ
Wyrobienie karty jest darmowe, jeżeli spełnimy jeden warunek. "Może zostać wydana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ubezpieczeni w NFZ mogą wyrobić kartę na kilka sposobów:
- osobiście w jednym z oddziałów NFZ;
- składając wniosek przez Internetowe Konto Pacjenta;
- poprzez elektroniczną skrzynkę nadawczą (eUPAP);
- za pośrednictwem aplikacji mojeIPK.
Na wyrobienie EKUZ będziemy czekać do pięciu dni roboczych. W sezonie wakacyjnym trzeba się jednak liczyć z tym, że kolejka może się wydłużyć z powodu osób, które nagle przypomniały sobie o karcie. Jeśli jednak wybierzemy się do jednostki NFZ osobiście, wyrobimy dokument od ręki.
EKUZ - przydatne informacje
Karta EKUZ jest uznawana w krajach UE, a także w Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Lichtensteinie, na Islandii, a także w zamorskich terytoriach Francji (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska), portugalskich wyspach Maderze i Azorach oraz hiszpańskiej Majorce i Wyspach Kanaryjskich. Dokument nie jest z kolei uznawany w Monako, San Marino, Watykanie, wyspie Man oraz Wyspach Normandzkich.
Pamiętajmy jednak, że EKUZ uprawnia do opieki zdrowotnej obowiązującej w danym kraju - nie wszędzie jest w pełni darmowa.
"Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30 proc. honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu" - informuje ZUS.
Musimy też pamiętać o tym, że karta EKUZ honoruje leczenie, które jest niezbędne do końca naszego pobytu w danym kraju. Jeżeli mamy planowane zabiegi - nie wykonamy ich "na kartę".
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.