Kto nie wyrobi, ten prosi się o kłopoty. NFZ daje za darmo

Wyjazd za granicę bez ważnej karty EKUZ to spore niedopatrzenie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest niezbędna, gdy musimy skorzystać z opieki medycznej i nie chcemy za to dodatkowo płacić.

Dlaczego warto wyrobić kartkę EKUZ?
Dlaczego warto wyrobić kartkę EKUZ?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

24.07.2024 | aktual.: 29.07.2024 18:25

EKUZ może nam pomóc w kryzysowych sytuacjach zdrowotnych w trakcie podróży. Niewielka niebieska karta, choć posiada charakterystyczny symbol gwiazdek, obowiązuje nie tylko w krajach wchodzących w skład Unii Europejskiej. Gdzie jeszcze pomoże nam, jeżeli podupadniemy na zdrowiu w trakcie wyjazdu?

Nie wyjeżdżaj bez EKUZ

Wyrobienie karty jest darmowe, jeżeli spełnimy jeden warunek. "Może zostać wydana wyłącznie oso­bom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdro­wotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ubezpieczeni w NFZ mogą wyrobić kartę na kilka sposobów:

  • osobiście w jednym z oddziałów NFZ;
  • składając wniosek przez Internetowe Konto Pacjenta;
  • poprzez elektroniczną skrzynkę nadawczą (eUPAP);
  • za pośrednictwem aplikacji mojeIPK.

Na wyrobienie EKUZ będziemy czekać do pięciu dni roboczych. W sezonie wakacyjnym trzeba się jednak liczyć z tym, że kolejka może się wydłużyć z powodu osób, które nagle przypomniały sobie o karcie. Jeśli jednak wybierzemy się do jednostki NFZ osobiście, wyrobimy dokument od ręki.

EKUZ - przydatne informacje

Karta EKUZ jest uznawana w krajach UE, a także w Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Lichtensteinie, na Islandii, a także w zamorskich terytoriach Francji (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska), portugalskich wyspach Maderze i Azorach oraz hiszpańskiej Majorce i Wyspach Kanaryjskich. Dokument nie jest z kolei uznawany w Monako, San Marino, Watykanie, wyspie Man oraz Wyspach Normandzkich.

Pamiętajmy jednak, że EKUZ uprawnia do opieki zdrowotnej obowiązującej w danym kraju - nie wszędzie jest w pełni darmowa.

"Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30 proc. honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu" - informuje ZUS.

Musimy też pamiętać o tym, że karta EKUZ honoruje leczenie, które jest niezbędne do końca naszego pobytu w danym kraju. Jeżeli mamy planowane zabiegi - nie wykonamy ich "na kartę".

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)