Wylej na zarośniętą kostkę. Myjka ciśnieniowa będzie zbędna

Wylej na zarośniętą kostkę. Myjka ciśnieniowa będzie zbędna

Mech na kostce brukowej
Mech na kostce brukowej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | eugene sklyar
18.04.2024 14:26

Porastający kostkę brukową mech to stały problem właścicieli wielu posesji. Niestety, wilgoć powoduje, że wciąż powraca niczym smutny refren. Jak skutecznie wyczyścić chodnik przed domem? To proste i nie wymaga specjalistycznych środków.

Wiosna i piękna pogoda zachęca do porządków – nie tylko w domu, ale i poza nim. Niedługo nadejdzie czas towarzyskich czy rodzinnych spotkań, a nie wypada przyjmować gości w nieprzygotowanej przestrzeni. Rosnący na podjeździe czy ogrodowych ścieżkach mech jest nie tylko nieestetyczny, ale też niebezpieczny. Można się na nim poślizgnąć i coś sobie uszkodzić. Dlatego warto zawczasu się go pozbyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skuteczne metody usuwania mchu. Spróbuj boraksu

Jeśli to tylko możliwe, zawsze warto korzystać z naturalnych metod. W tym przypadku jest to wyjątkowo proste, bo wystarczy sięgnąć po ocet. Do pół litra wody dolewamy litr octu i tak przygotowaną mieszanką opryskujemy mech wraz z ewentualnymi chwastami. Później wystarczy już tylko mechanicznie doczyścić kostkę szczotką.

Innym zalecanym sposobem jest zastosowanie oprysku z boraksu. Uwaga, to substancja, która w dużej ilości może być szkodliwa dla innych roślin w ogrodzie, ale świetnie radzi sobie z usuwaniem mchu. Wystarczy rozpuścić boraks w 5 litrach wody i użyć go do opryskania wybrukowanej powierzchni. W przypadku mocno porośniętych mchem obszarów skuteczniejsze będzie bezpośrednie rozsypanie boraksu. Należy jednak zachować ostrożność – ten środek zniszczy okoliczne uprawy.

Alternatywne sposoby. Jeden tylko dla odważnych

Bardzo pomocne w usuwaniu mchu są specjalistyczne sprzęty, które jednak wymagają sporych inwestycji. Z problemem bardzo szybko poradzi sobie myjka wysokociśnieniowa. Płaski strumień wody sprawi, że niepożądane osady zaczną odchodzić całymi płatami. To zdecydowanie najlepsza i najprostsza metoda mechaniczna, ale swoje kosztuje. Myjka ma jednak wiele innych zastosowań, więc może się przydać w domu.

Nieco szalonym, ale równie skutecznym pomysłem jest użycie palnika gazowego. Takie palniki do wypalania chwastów są poręcznym narzędziem w walce z mchem, pozwalają pozbyć się kłopotu na długo. Po wypaleniu mchu należy jednak pamiętać o ręcznym usunięciu resztek roślin i wyczyszczeniu zabrudzeń.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta