Gdzie wyrzucić płyty CD? Błąd może cię słono kosztować

Gdzie wyrzucać płyty CD?
Gdzie wyrzucać płyty CD?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

18.06.2024 13:14, aktual.: 18.06.2024 13:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Segregacja odpadów może przynieść wiele korzyści. Chodzi już nie tylko o środowisko, ale również zasobność naszych portfeli. Wiele osób wciąż jednak popełnia w tej kwestii błędy. Jeden z nich dotyczy starych płyt CD oraz DVD.

Gdzie wyrzucić stare płyty CD? Większość z nas popełnia błąd

Coraz więcej gmin nakłada na mieszkańców kary związane z niewłaściwą segregacją odpadów. Wbrew pozorom nie jest to tak intuicyjna czujność, jak mogłoby się wydawać. Właśnie dlatego większość z nas popełnia błędy, przez które możemy znacznie uszczuplić domowy budżet. Tak też jest w przypadku, popularnych niegdyś płyt CD oraz DVD, które mogą utylizować się nawet setki lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie wszyscy wiedzą, że są one wykonane z warstw z poliwęglanu, aluminium, a także warstwy barwnika oraz lakieru. To wszystko sprawia, że zdecydowana większość z nas nie wie, gdzie powinny trafić, gdy nie są nam już potrzebne.

Wiele gmin sugeruje, by wyrzucać je do pojemnika na metal i tworzywa sztuczne, który najczęściej wyróżnia się żółtym kolorem. Zdarza się jednak, że przedstawiciele lokalnych władz tego zabraniają, dlatego wówczas należy dostarczyć je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Co grozi nam za niewłaściwą segregację śmieci?

Niewłaściwa segregacja śmieci może nas sporo kosztować. O tym, że robimy to nieprawidłowo, gminy informowane są przez pracowników firm, które zajmują się odbieraniem odpadów. Lokalne władze mogą podjąć decyzję o zwiększeniu nawet czterokrotnie obowiązującej nas opłaty za wywóz śmieci.

Sprawa robi się jednak poważniejsza, gdy w grę wchodzą elektrośmieci lub odpady niebezpieczne. Nie umieszczając ich we właściwych pojemnikach, możemy zostać ukarani grzywną do 5 tys. zł.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (59)
Zobacz także