Zasadź blisko wejścia do domu. Powinna być w każdym ogródku

Pająki to stworzenia, których widok u wielu ludzi wywołuje silny niepokój. Nie powinno się ich jednak zabijać, ponieważ pajęczaki są bardzo ważnym elementem ekosystemu. Podpowiadamy, jak w humanitarny sposób pozbyć się pająków z domu i ogrodu.

Niektóre rośliny odstraszają pająki
Niektóre rośliny odstraszają pająki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Przemyslaw Trojan

04.05.2023 | aktual.: 26.04.2024 14:31

Arachnofobia to fobia przed pająkami i bezkręgowcami. Osoby borykające się z nią potrafią wpaść w panikę na widok nawet niewielkiego pająka. To jedna z najczęściej występujących fobii na świecie. I choć w Polsce jadowite gatunki pająków występują jedynie w prywatnych terrariach, wiele osób widząc pająka, chce jak najszybciej się go pozbyć. Jak to zrobić, nie wyrządzając mu krzywdy?

Pająki w Polsce — czy jest się czego bać?

Warunki klimatyczne panujące w Polsce nie sprzyjają rozwojowi jadowitych gatunków pająków. Występują one tylko w hodowli domowej, jednak nie przetrwałyby one w środowisku naturalnym. Najniebezpieczniejszym pająkiem zamieszkującym w Polsce jest sieciarz jaskiniowy. Ten gatunek pająka może ukąsić, jednak jego ugryzienie nie jest niebezpieczne dla zdrowia czy życia człowieka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ból wywołany ukąszeniem przez sieciarza jaskiniowego porównywany jest do ukąszenia przez szerszenia. Chwilę po ugryzieniu pojawia się dyskomfort i zaczerwienienie. Sieciarze jaskiniowe najczęściej można spotkać w ciemnych i wilgotnych miejscach, takich jak piwnice, tunele czy kopalnie.

Chcesz pozbyć się pająków w domu i ogrodu? Wypróbuj te patenty

Pająki są bardzo ważnym elementem całego ekosystemu. Nie szkodzą ani zwierzętom, ani ludziom, a dla natury robią dużo dobrego, bowiem żywią się one drobnymi owadami i szkodnikami. Dlatego też, jeśli zauważysz go w domu czy ogrodzie, nie zabijaj go, tylko przenieś w bezpieczne miejsce.

Jeśli chcesz pozbyć się ich z ogrodu, działki, czy domu, skorzystaj z mocy aromaterapii. Pająki wprost nie znoszą zapachu lawendy, mięty i drzewa herbacianego. Gdy go poczują, natychmiast ewakuują się z objętego zapachem terenu. Dlatego też, na działce czy w ogrodzie warto zasadzić lub wysiać lawendę i miętę, zwłaszcza w zakątku przeznaczonym do wypoczynku. W domu jeden z wymienionych olejków eterycznych można rozpylić za pomocą specjalnego dyfuzora, nawilżacza powietrza czy klasycznego kominka zapachowego.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)