Wystawa dedykowana pamięci aktora Macieja Kozłowskiego
Wystawa obrazów dedykowana pamięci zmarłego w maju aktora Macieja
Kozłowskiego, zatytułowana "Życie nigdy się nie kończy", będzie we wrześniu prezentowana w
warszawskim Teatrze IMKA.
Wystawa obrazów dedykowana pamięci zmarłego w maju aktora Macieja Kozłowskiego, zatytułowana "Życie nigdy się nie kończy", będzie we wrześniu prezentowana w warszawskim Teatrze IMKA - poinformowała PAP Małgorzata Matuszewska, odpowiedzialna za promocję teatru. Autorką prac, które zostaną pokazane, jest żona zmarłego aktora, malarka Agnieszka Kowalska.
Wernisaż wystawy odbędzie się 6 września. Publiczność zobaczy cykl obrazów namalowanych podczas ostatnich dwóch lat wspólnego życia, które Kozłowski i Kowalska spędzili w swoim domu na wsi - poinformowała Matuszewska.
Idea zorganizowania wernisażu wyszła od przyjaciela Macieja Kozłowskiego, aktora Tomasza Karolaka, który jest założycielem i dyrektorem Teatru IMKA. "Podczas wernisażu będą wyświetlane zdjęcia aktora - zarówno te prywatne, jak i z planu filmowego. 8 września aktor skończyłby 53 lata. Wystawa poprzedzająca rocznicę urodzin będzie dla przyjaciół i znajomych Macieja Kozłowskiego okazją do wspólnego wspominania tego wyjątkowego człowieka i aktora" - podkreśliła Matuszewska. Ekspozycję będzie można oglądać do końca września.
Aktor Maciej Kozłowski (ur. 1957 w miejscowości Kargowa w Zielonogórskiem) zmarł 11 maja. Od 1997 r. był aktorem Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie występował m.in. w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego i Kazimierza Dejmka. Kozłowski miał w dorobku wiele ról filmowych. Zagrał m.in. kapitana w "Krollu" (1991) i Barańskiego w "Psach" Władysława Pasikowskiego (1992), żołnierza niemieckiego w "Liście Schindlera" Stevena Spielberga (1993), Krzywonosa w "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana (1999), Gwida w "Wiedźminie" Marka Brodzkiego (2001), Smerdę, dowódcę wojsk Popiela w "Starej Baśni" Hoffmana (2003).
Malarka Agnieszka Kowalska (ur. 1958 w Krakowie) studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w 1982 r. w pracowni prof. Andrzeja Pietscha (akwaforta), prof. Piotra Kuncego (plakat) oraz prof. Jana Świderskiego (malarstwo). Jest autorką kilkudziesięciu indywidualnych wystaw w kraju i za granicą. Od lat zajmuje się portretem.(PAP)