Wytworny towarzysz
Jest najlepszym przyjacielem człowieka zapracowanego, wiecznie zabieganego, nie mającego czasu ani siły na codzienne spacery czy godziny zabaw. Niezależny charakter oraz wdzięk sprawiają, że koty są szczególnie cenione przez ludzi samodzielnych i ceniących oryginalność.
Jest najlepszym przyjacielem człowieka zapracowanego, wiecznie zabieganego, nie mającego czasu ani siły na codzienne spacery czy godziny zabaw. Niezależny charakter oraz wdzięk sprawiają, że koty są szczególnie cenione przez ludzi samodzielnych i ceniących oryginalność.
Raczej nie będzie chciał siadać na rozkaz, dawać łapy ani aportować. Mimo to kot jest świetnym kompanem dla każdego, kto chce mieć w domu zwierzaka mądrego i skorego do zabawy, a przy tym potrafiącego sobie poradzić z długimi godzinami samotności, gdy opiekun jest np. w pracy. Z pewnością ożywi i ozdobi dom, ale zanim go sprowadzimy, warto się zastanowić, jakiego towarzysza chcemy mieć pod swoim dachem. Najlepiej, by nowy czworonożny domownik miał upodobania zgodne z naszymi – wtedy na pewno stanie się wdzięcznym kompanem na długie lata.
Najczęściej spotykany kot europejski krótkowłosy (potocznie zwany „dachowcem”), znakomicie zaaklimatyzuje się w niemal każdych warunkach. Zwykle jest śmiały, wyjątkowo ciekawski, odporny na choroby i niezbyt wymagający. Temperamentu i wielu cech charakteru nie da się jednak przewidzieć, dlatego jeśli mamy wobec kociaka konkretne oczekiwania, lepiej wybrać rasę o odpowiadających nam skłonnościach. Dzięki poniższemu przewodnikowi łatwo zorientujemy się w podstawowych potrzebach i oczekiwaniach wymarzonego zwierzaka.
Pieszczoch dla każdego
Rodzinom z dziećmi hodowcy szczególnie polecają persy, koty birmańskie czy maine coony. Są to stworzenia o zrównoważonym temperamencie, łagodne, towarzyskie i uczuciowe, a w przypadku półdługowłosych birmańczyków także wiecznie gotowe do zabawy. Znane ze spłaszczonych nosów i długiego, gęstego futra persy mają znacznie bardziej flegmatyczny charakter, za to nigdy nie bywają złośliwe ani pamiętliwe. Szukają kontaktu ze wszystkimi członkami rodziny, nie wyróżniając nikogo specjalnie. Także wielkie maine coony (ważą niekiedy nawet kilkanaście kilogramów) charakteryzują się łagodnością i cierpliwością, która pozwala im nawiązać przyjaźń z każdym domownikiem.
Znacznie bardziej zdecydowane są rasy orientalne, szczególnie te najstarsze: koty syjamskie, balijskie oraz abisyńskie. Przywiązują się do jednej wybranej przez siebie osoby, czasem nie tolerując nikogo innego. Znakomicie dogadują się więc z samotnikami, ale ze względu na zdecydowany charakter stawiają własne warunki. Smukły i pełen gracji syjam, kochany przez miłośników tajemniczości dla ciemnoniebieskich oczu, uwielbia być w centrum zainteresowania. Potrzebuje dużo przestrzeni, by wyładować rozsadzającą go energię, oraz uwagi, by zaspokoić dominujący charakter. Swoje niezadowolenie na pewno wyrazi dobitnie i bardzo głośno. Zbliżony charakter mają jego bliscy krewniacy – kot balijski i orientalny krótkowłosy. Także abisyńczyk słynie z uporu, pewnej zazdrości wobec opiekuna oraz gwałtownie wyrażanych uczuć. Potrzebuje dużo swobody, więc najlepszym miejscem dla niego będzie dom z ogrodem.
Skoczek albo domator
Miejsce do biegania, skakania i wspinania się po drzewach obowiązkowo musimy zapewnić kotu norweskiemu leśnemu, syberyjskiemu czy somalijskiemu, które źle znoszą długie zamknięcie w małych pomieszczeniach. Nieco podobne w budowie do syjamów przepiękne tureckie angory również wymagają przestrzeni, na której będą mogły wyładować swoją niespożytą energię. Jeśli zdecydujemy się na szczególną odmianę tej rasy – tureckiego Vana – pamiętajmy, że jako jeden z nielicznych przedstawicieli kociej rodziny zwierzak ten uwielbia pływać. Wszystkie te aktywne i ruchliwe koty doskonale nadają się dla ludzi, którzy sami nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu. Można się z nimi dokazywać do upadłego, prawie nigdy się nie męczą i dlatego stanowią świetnych towarzyszy zabaw.
Łatwo też sprawić sobie bardziej spokojnego kompana. Jeśli zamiast ruchu wolimy cichy wieczór przed telewizorem, z uroczym i łagodnym mruczącym kotkiem na kolanach, wybierzmy kota bombajskiego, japońskiego Bobtaila albo reksa. Ci prawdziwi domatorzy uwielbiają pieszczoty i bliskość człowieka, są spokojni, uczuciowi, nie przepadają za hałasem. Każda z tych ras prezentuje także niecodzienną urodę. Koty bombajskie mają zawsze kruczoczarne, połyskliwe futro i oczy o miedzianym odcieniu, Bobtaile krótkie, bogato owłosione, często nietypowo skręcone w dół ogonki, a wszystkie odmiany reksów – gęstą, falistą sierść, która przy swej wyjątkowej urodzie prawie nie wymaga pielęgnacji.
Lord o niebieskiej sierści
Rasowych pieszczochów jest w kociej rodzinie znacznie więcej. Bez częstego głaskania i drapania za uchem niemal nie może żyć kot burmański, ale poza skłonnościami do bycia rozpieszczanym charakteryzuje się on także nieokiełznanym temperamentem, więc oprócz ludzkiego warto mu zapewnić kocie towarzystwo.
Ceniący spokój i elegancję miłośnicy zwierząt mogą sobie z kolei sprawić prawdziwie posągową piękność – arystokratę wśród zwierząt, czyli kota rosyjskiego niebieskiego. Te dumne i pewne siebie stworzenia o jedynym w swoim rodzaju pluszowym, srebrzyście połyskującym futerku cechują się upodobaniem do samotności i ciszy, opanowaniem oraz nieufnością w stosunku do obcych. Opiekunów obdarzają bardzo silnym przywiązaniem, ale nie wymagają z ich strony specjalnej uwagi – podobnie jak koty brytyjskie, które posiadają podobnie aksamitną sierść, jednak są znacznie masywniejsze i nieco bardziej absorbujące.