Za chwilę będą w całej Polsce. Nigdy ich nie zabijaj

Świetliki, znane też jako robaczki świętojańskie, to owady, których nie da się przegapić. Kiedy w lecie zapada zmrok, zaczynają charakterystycznie świecić. Chrząszcze te są całkowicie niegroźne dla ludzi i pełnią ważną funkcję w ekosystemie, dlatego nie należy ich łapać.

Świetliki są w stanie emitować światło
Świetliki są w stanie emitować światło
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

07.05.2024 | aktual.: 07.05.2024 11:57

Kojarzycie małe, świecące zielonkawym światłem latające owady, które pojawiają się w ciepłe wieczory? To nic innego jak świetliki, potocznie nazywane robaczkami świętojańskimi. W Polsce istnieją ich trzy gatunki – świetlik świętojański, iskrzyk i świeciuch.

Dlaczego świetliki świecą?

Świetliki to po prostu niewielkie chrząszcze, które osiągają 0,6-2,5 cm długości i mają zdolność do bioluminescencji, czyli świecenia własnym światłem. Skąd wzięła się ich niezwykła cecha?

Jak wyjaśnia Jerzy Ługowoj na stronie Nadleśnictwa Browsk, jest to wynik reakcji chemicznej zamieniającej enzym o nazwie luceferyna na cukier luceferazę. "Podczas tego procesu wydziela się światło, tzw. zimne światło luminiscencyjne będące wabikiem między płciami, ale także pozwalające odróżnić poszczególne gatunki" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Samce najczęściej latają około pół metra nad ziemią i emitują sygnały. Samica jest w stanie zauważyć je nawet z odległości trzech-czterech metrów i odpowiedzieć, wydając własne światło. Co ciekawe, może ono różnić się w zależności od gatunku.

"Samce i samice świetlików świętojańskich komunikują się ze sobą, zarówno migając światłami w określonych wzorach i tempach, aby się zidentyfikować. Jest to jeden z głównych sposobów, w jaki świetliki informują, czy otrzymują wiadomość od tego samego gatunku" - wyjaśnia ekologia.pl.

Czy świetliki są groźne?

Świetliki najłatwiej można spotkać w miejscach, które nie są zanieczyszczone światłem - na przykład w lesie, na łące czy nad rzeką. Występują również w przydomowych ogrodach, jednak unikają mocno przyciętych trawników. Najczęściej pojawiają się z nadejściem lata - w Polsce są utożsamiane z Nocą Świętojańską, obchodzoną w okolicach przesilenia letniego.

Chociaż dla wielu osób te latające owady są piękne, innym te "zielone punkciki" mogą wydać się niepokojące. Na szczęście chrząszcze są całkowicie niegroźne dla człowieka. Pełnią za to ważną w ekosystemie funkcję regulacyjną, ponieważ żywią się innymi owadami, ślimakami czy niewielkimi bezkręgowcami.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)