Zachwyci w ogrodzie. Jej kuzynka jest na liście gatunków zakazanych
Ta roślina nie jest szeroko rozpowszechniona w Polsce, choć w naszym klimacie sprawdza się doskonale. Bylina ta osiąga do 150 cm i ma zachwycające drobne kwiaty, które przyciągają pszczoły. Uwaga na jej kuzynkę. Jest na liście roślin zakazanych. Lepiej się nie pomylić.
Trojeść krwista (łac. Asclepias incarnata), to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, która doskonale sprawdza się w ogrodach naturalistycznych. W okresie kwitnienia ma bardzo duże walory dekoracyjne. Pokrywa się wówczas pięknymi kwiatostanami w kolorze różowym, które zgrupowane są w duże baldachy, przyciągające różnego rodzaju zapylacze. Częstym widokiem są motyle przysiadające na kwiatach. Trojeść rośnie w kępach.
Gdzie sadzić trojeść krwistą?
Roślina preferuje wilgotne stanowiska i jest wrażliwa na suszę. Najlepiej rośnie na terenach podmokłych, takich jak okolice oczek wodnych czy stawów. Roślina ta jest odporna na niskie temperatury, co czyni ją idealną do uprawy w polskim klimacie. Warto pamiętać, że wszystkie części rośliny zawierają trujący sok mleczny, dlatego prace przy niej należy wykonywać w rękawiczkach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niebezpieczne kleszcze. Pozbądź się groźnych pajęczaków z ogrodu
Trojeść krwista kwitnie od lipca do września, przyciągając pszczoły, motyle i inne owady zapylające. Jej różowe kwiaty zebrane w baldachy są nie tylko piękne, ale także miododajne. Po przekwitnieniu tworzą atrakcyjne owocostany, które mogą być wykorzystywane w suchych kompozycjach.
Uwaga na zakazaną kuzynkę trojeści
Trojeść krwista należy do rodziny obejmującej co najmniej 100 gatunków. Warto mieć świadomość, że jej kuzynka - trojeść amerykańska to roślina, której w Polsce nie wolno uprawiać. Zakazane są sprzedaż jej sadzonek i obrót nasionami. Dlaczego?
Roślina ta należy do gatunków inwazyjnych i w miejscu, w którym się rozsiewa, wypiera gatunki rodzime. Ze względu na swoje szybkie zdolności adaptacyjne i masowe występowanie zagraża bioróżnorodności na terenach, na których występuje. Z tego powodu od 2022 r. znajduje się na liście inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii Europejskiej. Za złamanie zakazu uprawy i obrotu sadzonkami i nasionami grożą potężne kary finansowe, a nawet pozbawienia wolności.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.