DomOgródNielegalna roślina w Polsce. Kto posadzi, ten poniesie karę

Nielegalna roślina w Polsce. Kto posadzi, ten poniesie karę

Eichornia gruboogonkowa, roślina zakazana w Polsce
Eichornia gruboogonkowa, roślina zakazana w Polsce
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

15.05.2024 12:22, aktual.: 15.05.2024 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najpierw rozprzestrzenia się na całym obszarze, a potem podporządkowuje sobie pozostałe gatunki roślin. Zabiera im pożywienie, czym całkowicie je wypiera. Za sadzenie tej rośliny grozi dotkliwa kara.

Istnieje coś takiego, jak lista UE roślin inwazyjnych. Plasują się na niej gatunki, które zagrażają roślinom naturalnie bytującym w danym środowisku. Uprawa takiej roślinności podlega karze grzywny lub nawet aresztu. Import, handel, rozmnażanie i sadzenie wymaga pozwolenia. Do takiego grona zalicza się właśnie Eichornia gruboogonkowa.

Rośliny inwazyjne — co to takiego?

Lista roślin inwazyjnych UE zawiera te gatunki, które zagrażają roślinności europejskiej. Ich występowanie na terenie Polski nie ma przyczyn naturalnych — zostały przetransportowane przez człowieka. Są o tyle groźne, że obejmują panowanie na danym terytorium, zupełnie pozbawiając inną (rodzimą) roślinność podstawowych warunków do przetrwania. Dewastują równowagę w przyrodzie, więc ich obecność jest niekorzystna. Stąd zwyczajowa nazwa - "zaraza wodna".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eichornia gruboogonkowa — obcy gatunek, który podporządkowuje sobie otoczenie

Jej uprawa jest w Polsce surowo zakazana, a to nie bez powodu. Szybko zaczyna dominować nad resztą roślin (sprawia, że wymierają) i zabiera sobie coraz więcej terenu. Wpływa również na dzikie zwierzęta. Jeśli dany zakazany gatunek całkowicie wyprze te rodzime, to zaburzy układ łańcucha pokarmowego. To destrukcyjne zarówno dla flory, jak i fauny.

Eichornia gruboogonkowa, zwana również hiacyntem pływającym, to roślina wodna. Naturalnie występuje w Amazonii, choć rozprzestrzeniono ją też w tropikach i ciepłych rejonach wszystkich kontynentów. W Polsce ma więc ciężkie warunki do rozwoju — może kwitnąć tylko w lecie, kiedy temperatura utrzymuje się powyżej 24 stopni Celsjusza, a zimą wymiera.

Eichornia, czyli zaraza wodna

Ma grube kłącza, liście unoszą się na wodzie, a kwiaty (niebieskie lub białe, zebrane w kłos) kwitną jeszcze wyżej. To sprawia, że mogłaby pięknie przyozdabiać niejedno oczko wodne. Jest jednak wyjątkowo szkodliwa. Utrudnia rybom dostęp do tlenu i stwarza idealne środowisko do mnożenia się moskitów.

Źródło: Wikipedia, atlas-roslin.pl

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (37)
Zobacz także