mwmedia
Uroda
29-05-2007 (10:26)

Zapachy, które uwodzą

O feromonach wiemy jeszcze niewiele, ale już sporo firm oferuje perfumy z ich
dodatkiem. Sprzedają jednak ten towar głównie przez internet, wabiąc niepewnych swojego
uroku hasłami: "Odkryj tajemnicę powodzenia!", "Zostań najseksowniejszą kobietą!" Ale czy
to naprawdę działa?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zapachy, które uwodzą

O feromonach wiemy jeszcze niewiele, ale już sporo firm oferuje perfumy z ich dodatkiem. Sprzedają jednak ten towar głównie przez internet, wabiąc niepewnych swojego uroku hasłami: "Odkryj tajemnicę powodzenia!", "Zostań najseksowniejszą kobietą!" Ale czy to naprawdę działa?

**ZAPACH W WIELKIM MIEŚCIE**

**PERFUMY NA WIELKIE WYJŚCIE**

**PACHNĄCA PRZEZ CAŁY DZIEŃ**

Po co feromony?

Odkrycie nastąpiło 50 lat temu. Badacze zauważyli, że gruczoły zwierząt wydzielają wonne substancje, których zadaniem jest wywołać określone zachowanie u odbiorcy tego samego gatunku. Pomagają zdobywać w ten sposób pożywienie, bronić się oraz... rozmnażać. Nazwano je feromonami.

Działają, kiedy dotrą do receptorów odbiorcy tego samego gatunku. W przypadku człowieka znajdują się one w przegrodzie nosowej.

Ludzkie feromony

- Każdy z nas ma feromony i każdy z nas je wysyła - przyznaje Marek Janicki, seksuolog. - Ale nie na wszystkich one działają. Dla mnie sprzedawanie perfum z feromonami to zwykły chwyt reklamowy, bo ludzkiego feromonu nie wyizolowano.
Naukowcom udało się zaobserwować stosowanie feromonów u ponad 1,5 tys. gatunków zwierząt (głównie owadów). Badania dotyczące ludzi wciąż są jednak niepełne. Najbardziej wiarygodne przeprowadziła Martha McClintoc z Uniwersytetu w Chicago.

Wynikało z nich, że za sprawą dwóch feromonów kobiety zamknięte w więzieniu mają zsynchronizowany cykl miesiączkowy. Badaczce nie udało się jednak ustalić struktury chemicznej tych związków. McClintoc dowiodła również, że w pocie i oddechu mężczyzn występują związki, które decydują o ich atrakcyjności w oczach kobiet.

Udało jej się w końcu określić grupę związków chemicznych, do jakich feromony należą, ale wciąż bez podania chemicznego wzoru.

Perfumy z syntetykiem

Syntetyczne feromony zostały jednak opracowane, a według doświadczenia przeprowadzonego na uniwersytecie w San Francisco perfumy z ich dodatkiem działają.

Wielu naukowców pozostaje jednak nieufnych. I nie tyko naukowców.
- W perfumach znanych marek nie występują feromony – zauważa Krystyna Szczęch, właścicielka perfumerii. - Czy to nie zastanawiające, że znane domy perfumiarskie, które tak pieczołowicie dbają o zapachy poruszające zmysły, nie sięgają po feromony?

Dodatkową wątpliwość budzi fakt, że w przypadku zwierząt często feromon nie działa nawet na osobniki tego samego gatunku, jeśli np. pochodzą one z różnych regionów. Jak więc sprawdzić, czy perfuma z określonym, syntetycznym feromonem będzie działać na każdego tak samo? I w końcu nie wiadomo, czy to produkt, czy wiara w jego moc sprawia, że na internetowym forum nabywcy zapewniają, że od kiedy stosują feromony cieszą się większym zainteresowaniem płci przeciwnej i wreszcie zaczęli chodzić na randki.

- Ja tam wierzę, że mężczyźni kochają oczami, a kobiety – uszami – przekonuje Marek Janicki.

I pryskając się feromonowym specyfikiem przed wyjściem na randkę, warto o tym pamiętać.

**ZAPACH W WIELKIM MIEŚCIE**

**PERFUMY NA WIELKIE WYJŚCIE**

**PACHNĄCA PRZEZ CAŁY DZIEŃ**

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.