FitnessZapalenie gęsiej stopki - przyczyny, objawy, ćwiczenia

Zapalenie gęsiej stopki - przyczyny, objawy, ćwiczenia

Zapalenie gęsiej stopki to dolegliwość, na którą są narażone w szczególności osoby prowadzące aktywny tryb życia. Powstaje ona wskutek nadmiernego przeciążenia kończyny, a występujące objawy mogą być niepozorne i trudne do zweryfikowania, stąd niejednokrotnie bywa ona mylona z innymi kontuzjami. Jakie są objawy zapalenia gęsiej stopki i na czym polega jej leczenie?

Zapalenie gęsiej stopki - przyczyny, objawy, ćwiczenia
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

12.12.2018 | aktual.: 31.12.2018 13:17

Czym jest zapalenie gęsiej stopki?

Gęsia stopka składa się z trzech mięśni: krawieckiego, smukłego i półściągnistego, które znajdują się w kości piszczelowej. Odpowiadają one między innymi za zginanie stawu kolanowego, możliwość zgięcia uda do wewnątrz oraz odpowiednią stabilizację kolan, dlatego ich rola jest niezwykle istotna.

Zapalenie gęsiej stopki jest stanem zapalnym przyczepu złożonego z tych trzech mięśni i powstaje on najczęściej wskutek wzmożonej aktywności fizycznej. Na zapalenie gęsiej stopki najbardziej narażone są osoby prowadzących sportowy tryb życia, na przykład biegacze czy kolarze, bowiem uraz ten powstaje najczęściej w wyniku przeciążenia kończyny.

Gęsia stopka - przyczyny, objawy

Najczęstszą przyczyną gęsiej stopki jest przeciążenie organizmu, co jest też czasem ściśle powiązane z przecenianiem naszych możliwości podczas treningu lub nawet źle przeprowadzoną rozgrzewką. Dotyczy to w szczególności biegaczy, którzy zawsze muszą być odpowiednio przygotowani do długotrwałej aktywności fizycznej, ale także innych profesjonalnych sportowców bądź amatorów.

Do innych czynników powodujących zapalenie gęsiek stopki należą takie choroby jak otyłość czy reumatoidalne zapalenie stawów, schorzenia stawu kolanowego, nadmierna pronacja stopy czy też przebyte wcześniej urazy. Przyczyny gęsiej stopki mogą być więc zróżnicowane, jednak nie należy ich lekceważyć.

Do podstawowych objawów gęsiej stopki zaliczamy głównie duże napięcie mięśni, umiarkowany ból pod kolanem, w okolicach kości piszczelowej oraz miejscowy obrzęk, dlatego precyzyjne rozpoznanie symptomów tej dolegliwości bywa niekiedy kłopotliwe.

Dyskomfort w przypadku wystąpienia zapalenia gęsiej stopki najczęściej pojawia się przy takich czynnościach jak wstawanie z pozycji siedzącej oraz wchodzenie i schodzenie po schodach, lecz może wystąpić także w nocy wraz z uczuciem sztywności w stawie kolanowym. Objawy gęsiej stopki nasilają się szczególnie w przypadku aktywności fizycznej, co powinno być dla nas najważniejszym sygnałem. Z racji dyskomfortu nasze możliwości treningowe znacznie spadają, a dokuczliwy ból może nam przeszkadzać również w życiu codziennym i prostych czynnościach.

Gęsia stopka - leczenie, ćwiczenia

Zapalenie gęsiej stopy najczęściej jest powodem przeciążenia mięśni w wyniku wzmożonego wysiłku fizycznego, dlatego początkowo warto zmniejszyć intensywność treningów w celu zniwelowania objawów i powrotu do pełnej sprawności. W międzyczasie powinniśmy też wprowadzić do treningów ćwiczenia na gęsią stopkę, które pomogą nam uniknąć konsekwencji tej przypadłości w przyszłości.

Do najprostszych ćwiczeń należą na przykład rozciąganie wewnętrznej strony uda czy mięśni pośladków, jednak w celu urozmaicenia treningów lub dopasowania ich do naszych prywatnych potrzeb możemy oczywiście zasięgnąć porady fizjoterapeuty.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)