FitnessZarazki w łazience

Zarazki w łazience

Zarazki w łazience
Źródło zdjęć: © WP.PL
14.09.2010 15:56, aktualizacja: 16.09.2010 10:56

Panujące w łazienkach warunki są wręcz idealne do rozwoju wszelkich drobnoustrojów i bakterii, a także grzybów. Biorąc pod uwagę fakt bardzo szybkiego rozmnażania się bakterii musimy mieć świadomość, że jest ich w naszych łazienkach całe mnóstwo. W ciągu 24 godzin z jednej bakterii może powstać aż kilka milionów takich samych bakterii, a one również się mnożą, dlatego walka z nimi jest koszmarem, który nigdy się nie kończy.

Szczególnym miejscem w domu gdzie zachowanie higieny jest niezwykle istotne to łazienka. W tym właśnie miejscu po ciężkim dniu pracy chcemy się zrelaksować i odprężyć. Jednak zachowanie właściwego stanu czystości w łazience nie jest łatwe. Łazienka to miejsce o dużej wilgotności powietrza. Dodatkowo panuje tam temperatura idealna dla rozwoju bakterii, na podwyższenie temperatury w łazience ma wpływ choćby gorącą woda, którą nalewamy do wanny. Nasze łazienki często są niewielkich rozmiarów i nie posiadają naturalnych otworów wentylacyjnych takich jak ona. To wszystko sprawia, że panujące w łazienkach warunki są wręcz idealne do rozwoju wszelkich drobnoustrojów i bakterii, a także grzybów. Biorąc pod uwagę fakt bardzo szybkiego rozmnażania się bakterii musimy mieć świadomość, że jest ich w naszych łazienkach całe mnóstwo. W ciągu 24 godzin z jednej bakterii może powstać aż kilka milionów takich samych bakterii, a one również się mnożą, dlatego walka z nimi jest koszmarem, który nigdy się nie kończy.

Jak możemy walczyć z zarazkami w łazience? Najpierw pod ostrzał weźmy podłogi i ściany. Najlepiej jest, gdy na podłodze jest wyłożona terakota, a na ścianach glazura. Ponieważ niezabezpieczone panele oraz zwykła emulsja bardzo łatwo nasiąka wodą, a co za tym idzie, że wytwarzają się siedliska bakterii. Podłoga powinna być myta regularnie – do tego należy użyć rozcieńczonego środka dezynfekującego.

Wanna, kabina prysznicowa bądź umywalka, powinna być dokładnie spłukana po każdym użyciu, a co jakiś czas fugi, odpływy czy zakamarki kabiny należy czyścić chlorowym płynem dezynfekującym. Nie tylko niszczy on bakterie, ale może zabić pleśń, usunąć ciemne plamy z pleśni i wyeliminować pozostawiony przez nie stęchły zapach.

Muszla klozetowa powinna być koniecznie regularnie poddawana dezynfekcji. Również opuszczanie klapy każdorazowo po skorzystaniu z toalety jest niezwykle istotne (o czym powinni pamiętać zwłaszcza panowie). Z jakiego powodu? Otóż dlatego, że groźne drobnoustroje - może być ich nawet 8 miliardów - są w stanie „wydobyć się” z muszli w czasie spuszczania wody i opanować terytorium w obrębie 1,5 metra, czyli osiąść na ręcznikach, szczoteczkach do zębów czy dziecięcych zabawkach kąpielowych.

Należy również pamiętać o częstym, a wręcz regularnym praniu łazienkowych dywaników oraz rozwieszaniu mokrych ręczników, by jak najszybciej wyschły – wilgotne materiały to idealne miejsce rozwoju dla zarazków.

Łazienkę powinniśmy też systematycznie wietrzyć, jeśli mamy łazienkę z oknem, pozostawiajmy okno rozszczelnione , w przeciwnym wypadku zostawiajmy drzwi od łazienki otwarte, np. wtedy, kiedy wychodzimy z domu, a najlepiej po każdej kąpieli. Sprawi to, że powietrze z łazienki i pozostałej części mieszkania wymiesza się, a poziom wilgotności powietrza w łazience spadnie.

Dbajmy o czystość w naszych łazienkach, w końcu przecież to właśnie stamtąd chcemy wyjść czyści i pachnący, a nie być ponownie zaatakowani przez zarazki.