FitnessZarazki w publicznych toaletach

Zarazki w publicznych toaletach

Publiczne toalety, to bardzo ważny temat jeżeli chodzi o nasze zdrowie. Korzystamy z takich miejsc np. w: podróży, w pracy, w szkole, na zakupach, w kinie, w restauracjach, dyskotekach, itp. W takim pomieszczeniu znajduje się siedlisko wielu niebezpiecznych bakterii.

Zarazki w publicznych toaletach
Źródło zdjęć: © WP.PL

30.08.2010 | aktual.: 08.09.2010 11:28

Publiczne toalety, to bardzo ważny temat jeżeli chodzi o nasze zdrowie. Korzystamy z takich miejsc np. w: podróży, w pracy, w szkole, na zakupach, w kinie, w restauracjach, dyskotekach, itp. W takim pomieszczeniu znajduje się siedlisko wielu niebezpiecznych bakterii. Na sedesie, klamkach, kranach i umywalkach można znaleźć zarazki E-coli czy Salmonelli. Wystarczy, że rękę, którą wcześniej dotknęliśmy umywalki, przyłożymy do twarzy, a spowoduje to, że mogą one przedostać się do naszego organizmu. Dlatego bardzo ważne jest, aby za każdym razem będąc w toalecie unikać siadania na desce sedesowej, wszystkich przycisków dotykać przez papier toaletowy i… zawsze dokładnie myć dłonie .

Wśród obiektów użyteczności publicznej łazienki spełniają rolę bardzo istotnego miejsca. Oprócz załatwiania potrzeb fizjologicznych, zdarza się też w takich miejscach rozmawiać przez telefon, poprawiać makijaż, myć zęby bądź przebierać się. Jednakże, publiczne toalety zazwyczaj kojarzą się nam ze strachem przed zarazkami, nieporządkiem oraz brakiem higieny. Wchodząc do takiego miejsca zawsze oceniamy wstępnie ogólny wygląd, zazwyczaj zwracamy uwagę na to czy jest porządek, czy czujemy zapach świeżości, czy mamy gdzie umyć ręce i czym je wytrzeć - papierowe ręczniki, suszarki. Te wszystkie czynniki zadecydują o tym, czy będziemy jeszcze chcieli wrócić do takiego miejsca. Często do korzystania z łazienki w miejscu publicznym jesteśmy po prostu zmuszeni.

Kiedy już dopadnie nas konieczność skorzystania z toalety publicznej pamiętajmy o kilku prostych zasadach. Badania przeprowadzone w publicznych toaletach pokazały, że zdecydowana większość osób korzystających z publicznych toalet wybiera środkowe kabiny. Najrzadziej używane toalety to te przy samym wejściu. Jest więc duża szansa na to, że w kabinach przy samym wejściu znajduje się dużo mnie zarazków.

Do mycia rąk, koniecznie trzeba użyć mydła i ciepłej wody. Następnie należy wytrzeć ręce papierowym ręcznikiem do sucha, pozostawione mokre, mogą spowodować więcej zagrożenia niż niemyte dłonie. Dużo bezpieczniej jest korzystać z ręcznika niż z elektrycznej suszarki, gdyż ta jest miejscem, gdzie chętnie gromadzą się bakterie, a ciepłe powietrze tylko przenosi je na twoje dłonie.

Badania pokazują, że około 60% mężczyzn i 25% kobiet nie myje rąk po wyjściu z toalety. Okazuje się, że Ci, którzy zazwyczaj nie myją rąk są skłonni poddać się temu zabiegowi, kiedy zobaczą inną osobę myjącą ręce. Myjąc ręce po wyjściu z toalety nie tylko więc dbasz o własną higienę ale i zachęcasz innych do zrobienia tego.

Na koniec warto podkreślić, że dbałość o czystość toalet w miejscach publicznych nie jest tylko codziennym obowiązkiem, ale wręcz niezbędnym elementem zarządzania. To warunek, który musi być spełniony jeżeli chcemy dbać o zdrowie, dobre samopoczucie użytkowników i a także nawet powodzenia w interesach właściciela danego obiektu. Dlatego najważniejsze jest, aby toaleta była czysta i higieniczna. Jeśli taka nie jest, masz prawo domagać się jej sprzątnięcia, zanim z niej skorzystasz.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)