Zawieś przy pomidorach. Paskudne szkodniki same uciekną

Zawieś przy pomidorach. Paskudne szkodniki same uciekną

Jak pozbyć się szkodników z podmiorów?
Jak pozbyć się szkodników z podmiorów?
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | AJCespedes
29.06.2023 18:58

Jeśli na uprawianych przez ciebie pomidorach pojawiły się czarne plamy, które znajdują się wewnątrz warzywa, oznacza to, że zaatakował je niebezpieczny szkodnik. Wyjaśniamy, jak się go pozbyć w bezpieczny i skuteczny sposób.

Pomidory są szczególnie narażone na ataki szkodników. Jeśli zauważysz, że na uprawianych przez ciebie pomidorach pojawiły się czarne kropki, które znajdują się w środku warzywa, oznacza to, że zaatakował je skośnik pomidorowy.

Skośnik pomidorowy — co musisz o nim wiedzieć?

Skośnik pomidorowy to szkodnik, który atakuje 30 różnych rodzajów warzyw. Najchętniej żeruje on na ziemniakach, bakłażanach, papryce i jak sama nazwa wskazuje, pomidorach. Jak wygląda skośnik pomidorowy? To niewielki owad, przypominający małą muszkę. W ciągu swojego krótkiego życia składa on aż 260 jaj, co czyni go jednym z najszybciej rozmnażających się szkodników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najniebezpieczniejszy jest on jednak w formie gąsienicy, bowiem to właśnie wtedy zaczyna żerować na roślinach. Atakuje on zarówno liście, jak i dojrzewające warzywa. Żywi się on nimi, kiedy są jeszcze zielone i niedojrzałe. Jak rozpoznać jego obecność? Na pomidorach, tuż pod skórką, pojawią się czarne plamy. Samo warzywo może wyglądać na nieco zdeformowane. Z kolei liście staną się żółte i zaczną opadać.

Jak pozbyć się skośnika pomidorowego?

Skośniki lubią ciepło, wiec najczęściej żerują one na warzywach, które uprawiane są w szklarniach. Jak pozbyć się tego szkodnika? W tym celu powinno się zawiesić w szklarni pułapki feromonowe, które zatrzymają proces rozmnażania się owadów. Przydadzą się także lampy owadobójcze. Wystarczy ustawić je na glebie i pozostawić włączone na całą noc, przez przynajmniej kilka dni.

Jeśli chcesz ustrzec się przed inwazją skośnika, trzymaj się trzech zasad. Pierwsza dotyczy sadzonek — kupuj tylko takie, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Druga zasada wiąże się z regularnym usuwaniem chwastów ze szklarni, a trzecia, z ochroną uprawianych roślin. Wystarczy, że raz na jakiś czas rozpylisz środek przeciwko gąsienicom. Trzymając się tych trzech zasad, minimalizujesz ryzyko ataku szkodnika.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta