Blisko ludziZdjęcie trójki rodzeństwa porusza do głębi. Dzieci zginęły w Auschwitz

Zdjęcie trójki rodzeństwa porusza do głębi. Dzieci zginęły w Auschwitz

Auschwitz. Ocalone dzieci
Auschwitz. Ocalone dzieci
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Błaszkiewicz
03.08.2020 13:05

Muzeum Auschwitz pokazało na Instagramie zdjęcie trojga dzieci: Jeanette, Johna i Anne. Wraz z matką trafiły do obozu koncentracyjnego i prawdopodobnie zostały zamordowane razem w komorze gazowej.

Jeanette Groenteman miała zaledwie 5 lat, gdy hitlerowcy odebrali jej życie. Z czarno-białego zdjęcia, które widzimy na profilu muzeum Auschwitz Memorial, śliczna czarnowłosa dziewczynka uśmiecha się do nas, siedząc między niewiele starszymi od niej bratem Johnem i siostrą Anne.

Auschwitz – dzieci

Co wiemy o Jeanette? W 1942 r. rodzeństwo wraz z matką Leną Kroonenberg zostało deportowane z Amsterdamu do Auschwitz. Jak podaje muzeum, 2 sierpnia zmarli zagazowani. "Natychmiastowej zagładzie w komorach gazowych bezpośrednio po przywiezieniu do obozu, bez oznaczenia numerem ewidencyjnym, podlegali w zasadzie tylko Żydzi uznani ze względu na wiek i stan fizyczny za niezdolnych lub nieprzydatnych do pracy" – czytamy na stronie Auschwitz.org. Dzieci kierowano do komór gazowych w zasadzie od razu po opuszczeniu przez nie pociągu.

Laurence Rees, badaczka Holokaustu ocenia, że wśród 1,1 miliona ofiar, które straciły życie w Auschwitz, znajdowało się około 200 tys. najmłodszych.

Jeanette Groentman była córką wspomnianej Leny Kroonenberg i Meijera Machiela Groentemana. Para pobrała się w Amsterdamie we wrześniu 1934 r. Nikt z tej rodziny nie przetrwał wojny.

 Auschwitz. Niesamowita ucieczka zakochanej pary

Źródło artykułu:WP Kobieta