Zdrowa waga, zdrowa kondycja
Światowy Dzień Serca 2005 w niedzielę 25 września.
22.09.2005 | aktual.: 28.05.2010 00:43
Już ponad miliard mieszkańców naszej planety ma nadwagę a co najmniej 300 milionów jest otyłych - alarmuje Światowa Federacja Serca.
Otyłość to poważny problem zdrowotny. Dotyczy on zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się, a co najgorsze, dotyczy również coraz częściej dzieci. Spożywanie niezdrowego, wysoko energetycznego jedzenia o dużej zawartości tłuszczów i cukrów oraz brak aktywności fizycznej to główne przyczyny tego stanu. Nadwaga i otyłość wpływają na podwyższenie ciśnienia, cholesterolu, trójglicerydów oraz zwiększenie insulinoodporności. Wszystko to prowadzi do chorób układu krążenia i zawału serca.
Już 10% nadwagi u osób powyżej 40. roku życia o 30% zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu. Każdy dodatkowy kilogram oznacza dla naszego serca zwiększoną pracę. U osób otyłych częściej występuje choroba wieńcowa i nadciśnienie; otłuszczenie serca prowadzi do jego niewydolności.
Osoby z nadwagą częściej muszą zmagać się z miażdżycą, cukrzycą i chorobami kręgosłupa. A przecież możemy tego uniknąć. Wystarczy zachować równowagę między ilością energii dostarczanej przez pożywienie organizmowi, a ilością energii, którą zużywamy, głównie poprzez wysiłek fizyczny. Każdy po 40. roku życia powinien systematycznie kontrolować poziom cholesterolu, cukru, ciśnienie, wagę – czyli dbać o siebie, a tym samym właśnie o swoje serce!
Na świecie jest więcej kobiet z nadwagą niż z niedowagą. Nadwaga i otyłość, a szczególnie otłuszczenie tułowia i brzucha tzw. otyłość jabłkowata, drastycznie podwyższają czynniki sprzyjające chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Otyłość brzuszna mierzona obwodem w pasie jest, zdaniem ekspertów, najprostszą metodą sprawdzania ryzyka chorób układu krążenia. „Zdrowie Twojego serca może być zagrożone nie tylko tuszą, ale w większym stopniu samym umiejscowieniem otyłości. Nadmiar tkanki tłuszczowej ogranicza działanie insuliny szczególnie przy otyłości brzusznej, co prowadzi do ryzyka cukrzycy nabytej, podwyższonego ciśnienia krwi i chorób układu krążenia” mówi dr Sidney Smith, przewodniczący rady naukowo-doradczej Światowej Federacji Serca. „Bardzo ważne jest by zdawać sobie sprawę, jakim ryzykiem dla serca jest nadwaga. Większy rozmiar w pasie podnosi poziom ryzyka już nawet u dzieci i wpływa na gorsze wyniki badań u osób borykających się z dolegliwościami serca. Rozmiar w talii jest jak poziom ciśnienia krwi czy cholesterolu, który powinniśmy dobrze znać i sprawdzać” dodaje dr Smith.
Mężczyźni o obwodzie pasa powyżej 94 cm i kobiety powyżej 80 cm mogą spodziewać się ryzyka poważnych problemów układu krążenia prowadzących nawet do zawału serca.
Utrzymując zdrową wagę i sprawność fizyczną, możemy obniżyć czynniki ryzyka. Dlatego tematem tegorocznego Światowego Dnia Serca, który odbywa się w niedzielę 25 września jest „Healthy Weight, healthy shape” czyli „Zdrowa waga, zdrowa kondycja”.
Utrzymanie zdrowej wagi polega na zbalansowaniu i dostosowaniu diety do wydatków energii. U dorosłej osoby trzydziestominutowy szybki spacer raz dziennie pomoże efektywnie zredukować ryzyko. Układając zrównoważoną, zdrową dietę, należy wprowadzić wszystkie rodzaje owoców i warzyw, całą gamę produktów beztłuszczowych lub o obniżonej ilości tłuszczów, ryb, margaryn i olejów roślinnych ze słonecznika, kukurydzy czy oliwek.
* Światowy Dzień Serca* jest najważniejszą organizowaną przez Światową Federację Serca imprezą, mającą na celu zwiększenie świadomości publicznej oraz promocję środków zapobiegawczych prowadzących do zmniejszenia ilości chorób sercowo-naczyniowych. Każdego roku impreza poświęcona jest określonemu zagadnieniu. Pod hasłem „Serce dla Życia” Światowy Dzień Serca obchodzony jest w tym roku w ponad 120 krajach członkowskich Światowej Federacji Serca. W tym dniu organizowane są darmowe badania, wykłady, koncerty, konferencje naukowe, ale również marsze, maratony oraz zawody sportowe. * Nie zapominajmy, że serce to skomplikowana maszyna, która wykonuje ogromną pracę dla naszego organizmu. Nie jest ono niezniszczalne i musimy o nie dbać, by mogło służyć nam jak najdłużej. *
Międzynarodowa strona Światowego Dnia Serca www.worldheartday.com