FitnessZdrowe nawyki, które zapewnią dobry sen

Zdrowe nawyki, które zapewnią dobry sen

Czy zdarza ci się, że budzisz się w nocy i nie może ponownie zasnąć? Ekspert ujawnia najlepsze sposoby na przespanie odpowiedniej ilości godzin, które zapewnią regenerację.

Zdrowe nawyki, które zapewnią dobry sen
Źródło zdjęć: © 123RF

21.10.2015 | aktual.: 08.11.2015 18:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy zdarza ci się, że budzisz się w środku nocy i nie może ponownie zasnąć? Ekspert ujawnia najlepsze sposoby, jak przespać odpowiednią ilości godzin, które zapewnią regenerację nawet po najcięższym dniu.

Charlotte Watts - dietetyk i autorka poradników, jak radzić sobie ze stresem - w swojej nowej publikacji zapewnia, że bezsenność to tylko okres przejściowy i bardzo łatwo wrócić do normalnego, zdrowego trybu snu. Jej zdaniem wybudzanie się około 4 nad ranem dotyczy szczególnie osób, którym na co dzień towarzyszy poczucie paniki i strachu. W psychologicznym aspekcie trudności z zasypianiem i nagłe wybudzanie to reakcja organizmu na stres. Łączy z tym również pojawiające się koszmary w fazie REM, jako wynik przeżytego niepokoju na jawie. Specjalistka zebrała zbiór porad, jak rozwiązać ten problem oraz podpowiada co robić, aby przespać całą noc i obudzić się wypoczętym.

Nie bez znaczenia jest nasza dieta. Nagłe przebudzenie w nocy może być skutkiem nieprawidłowego poziomu cukru we krwi, jeszcze za dnia. Ma na to wpływ nie tylko to co znajdzie się w codziennym menu, w tym używanie nierafinowanego cukru, dużych ilości kofeiny, ale również papierosy czy stres. Ten ostatni w znacznym stopniu zaburza równowagę hormonalną, a tym samym może wpływać na to, czy się wysypiamy. Specjalistka poleca włączenie do diety produktów spożywczych o dużej zawartości serotoniny. Banany, soczewica, figi czy tuńczyk - to przykładowa żywność, która sprzyja osobom mającym problemy ze snem.

Odpowiedni poziom serotoniny w organizmie (na kilka godzin przed snem) pozwala nam wyciszyć się w godzinach wieczornych, a następnie umożliwia produkcję melatoniny, która odpowiada za rytm i jakość snu.

Charlotte Watts jest zdania, że obrazki z mlekiem i maślanymi ciasteczkami przy łóżku na "dobry sen" lepiej włożyć między bajki. Zamiast konsumowania sporej dawki węglowodanów, lepiej sięgać w godzinach popołudniowych po produkty, z których wolniej uwalnia się cukier, np. owoce, produkty na bazie owsa i pełnego ziarna. Specjalistka jako swoje motto, które poleca pacjentom, uważa powiedzenie: "Śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak".

Dla przespanej nocy ekspertka poleca także przygotowanie odpowiednich warunków w sypialni. Łóżko nie powinno służyć jako biuro, stołówka i czytelnia, ale należy w nim przede wszystkim spać. Przydadzą się również ciemne zasłony (jeśli budzi nas nawet mały promyk jasnego światła) i stopery do uszu (gdy każdy szmer to ryzyko wybudzenia). Nie bez znaczenia jest również odpowiedni wybór materaca oraz poduszek, jak i wygodnego ubioru do snu. Wszystko to powinno sprawiać, że samo położenie się do łóżka wprawia nas w błogi stan.

Innym sposobem według specjalistki jest wieczorne pisanie dziennika, który pozwoli nam się zrelaksować i choć na chwilę zatrzymać gonitwę myśli po całym dniu. To świetny sposób na redukcję stresu, który nie tylko powoduje zaburzenia snu, ale też niekorzystnie wpływa na odporność organizmu, samopoczucie i stan skóry.

Na podstawie dailymail.co.uk/mp/WP Kuchnia

bezsennośćsendobry sen
Komentarze (42)