Na szczycie list przebojów znalazły się 25 lat temu. W tym roku obchodzą swój okrągły jubileusz - przy tej okazji zaglądamy do garderoby najpopularniejszego girlsbandu lat 90.
Rok 1996. Do hotelu Grand w londyńskiej dzielnicy Camden wbiega grupka rozwrzeszczanych energicznych dziewcząt. Ich wybuchowy temperament skutecznie zakłóca spokojny wieczór gości hotelowych. Pomysłodawczynie tej niespodziewanej imprezy skaczą po stołach, tańczą na schodach i głośno krzyczą. Piosenka „Wannabe” błyskawicznie wspina się na szczyty list przebojów w trzydziestu dwóch krajach, stając się jednym z największych hitów lat 90.
Nastoletnie fanki szaleją. Od tej pory wpadająca w ucho muzyka Spice Girls jest odtwarzana w co drugim walkmanie i magnetofonie. Zachwycone brytyjskim zespołem młode dziewczyny wreszcie mają nowe idolki - każda z nich marzy, by wyglądać tak jak one. Ich styl to kwintesencja mody lat 90.
Kwintesencja stylu lat 90.
Niebotycznie wysokie koturny w sportowym stylu, wzorzyste staniki zamiast krótkich topów, dopasowane sukienki mieniące się cekinami i brokatem. Dziś szalona i kolorowa moda Spice Girls kojarzy się bardziej z kiczem i bezguściem niż z dobrym stylem. Prawda jest jednak taka, że żaden zespół z lat 90. nie prezentował w tak mistrzowski sposób trendów z tamtej dekady.
Jakie szalone pomysły wypromowała wówczas piątka najpopularniejszych dziewcząt w Wielkiej Brytanii?
Nowa energia
Koncepcja grupy Spice Girls była prosta. Przyszłe gwiazdy brytyjskiej sceny pop z założenia miały różnić się od siebie stylem i temperamentem. Nie przez przypadek każdej z dziewcząt nadano pseudonim idealnie opisujący jej charakter. Posh Spice (Victoria Adams, ob. Beckham) była dystyngowaną snobką, Sporty Spice (Mel C)- żywą reklamą ubrań Nike’a i Adidasa, Baby Spice (Emma Bunton) wyglądała jak infantylna dwudziestolatka, Scary Spice (Mel B) była znana z dzikiego temperamentu, a Ginger Spice (Geri Halliwell)- ostra i charakterna.
- Doskonale pamiętam, jak wpadły do mojego biura. Miały w sobie tyle energii i determinacji, wszystkie mówiły do mnie jednocześnie i były bardzo zabawne. Zdecydowanie różniły się od chłopców z boysbandów, którzy dominowali na ówczesnych listach przebojów. Miały wyjątkową osobowość- już wtedy wiedziałem, że razem możemy osiągnąć bardzo wiele – wspominał w jednym z wywiadów Simon Fuller, ówczesny menadżer zespołu.
Od słodkiej lolitki do dystyngowanej snobki
Styl ubioru w dość stereotypowy sposób komentował osobowość dziewczyn z zespołu. Żywiołowy charakter Giger Spice miały podkreślać płomienne rude włosy i skąpe ubrania. Równie temperamentna Scary Spice nie rozstawała się z garderobą w cętki , a blondwłosa Baby Spice musiała idealnie pasować do opisu słodkiej lolitki w dziewczęcych sukienkach . Posh Spice, jak sugeruje jej pseudonim, kochała ubrania z luksusową metką. Sporty Spice, miłośniczka spandeksu, ortalionu i trzech pasków, za każdym razem ignorowała etykietę ubioru, traktując swój dres jak sukienkę wieczorową.
Cool Britannia
Spice Girls narodziły się w okresie Cool Britannia, za kadencji premiera Tony’ego Blaira. To właśnie w drugiej połowie lat 90. w Wielkiej Brytanii nastąpił moment największego rozkwitu brytyjskiej kultury od dekady swingujących lat 60. Słynny girlsband z sukcesem podbijał światowe listy przebojów w doborowym towarzystwie najpopularniejszych zespołów ery Britpopu, takich jak Oasis, Blur, Suede, Pulp czy The Verve.
Sceniczny wizerunek dziewczyn był świetnym sposobem na promocję brytyjskiej kultury. Idealnym przykładem jest słynna stylizacja Geri Halliwell, w której pojawiła się na rozdaniu nagród BRIT Awards w 1997 roku. Krótka „sukienka Union Jack”, ze wzorem flagi narodowej Wielkiej Brytanii, znalazła się na liście najbardziej ikonicznych kreacji ostatniego pięćdziesięciolecia według dziennika „The Daily Telegraph”.
Dziesięć lat później, była wokalistka Spice Girls pojawiła się w projekcie nawiązującym do słynnego scenicznego stroju. Nowa sukienka w barwach narodowych była pomysłem włoskiego projektanta Roberto Cavalliego.
Dziewczyny w "białych mundurkach"
Czasem dziewczyny chowały na dno szafy swoje ekstrawaganckie sukienki i kombinezony, decydując się na jednakowe „mundurki”. Do tych najbardziej zapamiętanych należą białe garnitury – dwurzędowe marynarki i szerokie eleganckie spodnie. Modowe preferencje członkiń zespołu zdradzało jedynie obuwie – wysokie platformy, eleganckie szpilki i oczywiście sportowe obuwie.
Victoria Beckham - dziewczyna od mody
Drogi pięciu dziewcząt zaczęły powoli się rozchodzić już w 1998 roku, kiedy Geri Halliwell postanowiła opuścić szeregi zespołu. Chęć reaktywowania słynnej grupy nie przyniosła zamierzonych efektów. W 2007 roku Spicetki wróciły na scenę, ale wielkim powrotem nie pozwoliły cieszyć się długo swoim fanom. Trasa koncertowa „The Return Of The Spice Girls” została niespodziewanie przerwana, a przyczyny tej decyzji nie są oficjalnie znane (w kuluarach mówiło się o częstych kłótniach między członkiniami grupy).
Spice Girls już dawno przestały być żródłem modowych inspiracji. Wyjątkiem okazała się Victoria Beckham, która, ku zaskoczeniu wszystkich niedowiarków, doskonale radzi sobie w modowej branży. Z piosenkarki o wątpliwym talencie wokalnym i niekoniecznie najlepszym modowym guście zamieniła się w elegancką kobietę z klasą i odnoszącą sukcesy projektantkę.
- Zawsze byłam dziewczyną od mody i wyszło mi to na dobre. Ponieważ dziewczyny zazwyczaj dostawały ciuchy za darmo, które nie były najlepszej jakości, zostawał dla mnie większy budżet na sukienkę Gucci – wyznała po latach w jednym z wywiadów.