Żel antybakteryjny do rąk. Jak samodzielnie zrobić go w domu, z kilku składników?
Panika związana z pandemią koronawirusa spowodowała, że płyny i żele do dezynfekcji rąk zniknęły ze sklepowych półek. Wraz ze wzrostem zainteresowania preparatami, w tym maseczkami i żelami antybakteryjnymi, również ich ceny wzrosły. Dotychczas kosztowały kilka złotych, obecnie mogą kosztować nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę! Na szczęście jest i na to sposób. Sprawdź przepis na domowy żel antybakteryjny.
Aloes leczniczy – właściwości składnika żelu antybakteryjnego
Aloes jest uniwersalnym remedium na wiele dolegliwości. Nie tylko jest źródłem wody, ale także może pełnić funkcję leku oraz kosmetyku. Aloes fantastycznie regeneruje zarówno skórę, jak i cały organizm. Choć zawiera w sobie aż 96% wody, to oprócz tego posiada szereg wartościowych dodatków: witamin z grupy B, związki nieorganiczne, mikropierwiastki, enzymy, sacharydy, białka i węglowodany.
Właściwości aloesu:
- przeciwbólowe (ze względu na naturalny kwas salicylowy) ;
- przeciwbakteryjne (kwas cynamonowy);
- przeciwgrzybicze (aloeniny);
- przeciwzapalnie (bradykinaza);
- zabezpieczające przed promieniowaniem UVB - aloes pełni funkcję fotoochronną;
- przeciwstarzeniowe (przeciwutleniacze) ;
- odkażające i ściągające właściwości myjące.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Lekarze stanęli na wysokości zadania. "Poza dwoma"
Żel antybakteryjny – jak go zrobić w domu?
Znając właściwości aloesu, nie dziwi, że często bywa on wykorzystywany do żeli antybakteryjnych. Tak naprawdę chcąc uzyskać domowy środek antybakteryjny do rąk, wystarczą zaledwie dwa składniki, które świetnie odkażą dłonie i zapewnią odświeżenie.
Przepis na żel antybakteryjny:
- 60-procentowy alkohol etylowy;
- żel aloesowy;
- olejek eteryczny (opcjonalnie);
- płynna witamina E (opcjonalnie).
Alkohol z żelem wymieszaj w proporcjach 6:4, a dla lepszej ochrony dłoni przed wysuszeniem możesz również dodać kilka kropli olejku i płynnej witaminy E. Powstały preparat przelej do pojemnika z dozownikiem – przed każdym użyciem wstrząśnij butelką. Trwałość domowego żelu antybakteryjnego wynosi 2-3 miesiące.
Fenomen żelu antybakteryjnego
Wraz z obawą Polaków przed koronawirusem, błyskawicznie znikają z półek drogeryjnych i aptecznych, żele antybakteryjne oraz inne środki dezynfekujące. Rodacy chcą się w ten sposób zabezpieczyć przed możliwym zakażaniem, ale często zapominają, że żel antybakteryjny może być stosowany WYŁĄCZNIE jako dodatkowy środek ochronny. Pamiętaj, że podobne specyfiki nie zastąpią codziennego mycia rąk wodą i mydłem!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl