Ekstrakt z aloesu - właściwości i zastosowanie, aloes w kosmetyce
Aloes w kosmetyce ma szalenie szerokie zastosowanie, a co dopiero poza nią. Od lat stosuje się chociażby doustne preparaty z aloesem na poprawę odporności. Skuteczne są ekstrakty z aloesu na przebarwienia skórne czy podrażnienia. Przekonaj się, co potrafi ten soczysty i niepozorny sukulent.
Ekstrakt z aloesu - właściwości
400 odmian aloesu skutkuje ogromną uniwersalnością tej rośliny i jej popularnością w kosmetyce. Wiedzieli o tym zresztą już nawet starożytni Egipcjanie. Podczas zakupów wybieraj kosmetyki, gdzie ekstrakt z aloesu jest maksymalnie wysoko na liście składników, a jego zawartość przekracza 90%. Im produkt naturalniejszy, niż mniejsze ryzyko uczuleń i większa skuteczność ekstraktu z aloesu, stosowanego zarówno w celach leczniczych, jak i jedynie czysto pielęgnacyjnych.
Najważniejsze właściwości aloesu to nawilżanie, łagodzenie podrażnień, pomoc przy przebarwieniach naskórka, zwalczanie uporczywego świądu oraz działanie antygrzybicze i bakteriobójcze. W największej mierze umożliwiają to takie cenne składniki, zawarte w ekstrakcie z aloesu, jak witamina A, witamina B, witamina C, witamina E, kwasy organiczne, sole mineralne - potas, wapń, fosfor, magnez, miedź czy siarka.
Ponadto aloes może uczulać. Przed pierwszym zastosowaniem nowego kosmetyku najlepiej przeprowadzić domową próbę uczuleniową, przykładowo na nadgarstku. Kilka centymetrów ekstraktu z aloesu na naskórku powinno wystarczyć, aby w ciągu doby od jego nałożenia wyeliminować wszelkie podejrzenia co do ryzyka wystąpienia podrażnienia skóry.
Aloes w kosmetyce - zastosowanie
Aloes na włosy pomaga uporać się z uporczywym łupieżem, rozdwajającymi się końcówkami, sprawia, że włosy rosną szybciej, ułatwia rozczesywanie, odpowiada również za ich prawidłowe nawilżenie - jest bowiem humektantem. Ekstrakt z aloesu stosuje się powszechnie w takich kosmetykach, jak ujędrniające kremy do cery dojrzałej, świetnie syntetyzuje bowiem kolagen, a dodatkowo ujędrnia, nawilża i pobudza wytwarzanie kwasu hialuronowego. Jest lubianych przez branżę kosmetyczną składnikiem pomadek ochronnych do ust, preparatów regenerujących delikatną skórę warg w przypadku stanu zapalnego, kosmetyków do opalania (skóra nie będzie przesuszona czy poparzona po kąpieli słonecznej).
Ekstrakt z aloesu wzbogaca również balsamy nawilżające, dobrze chroniąc naskórek przed nadmierną utratą wody, a jest szczególnie polecany posiadaczkom oraz posiadaczom skóry wrażliwej, bardzo suchego naskórka oraz z problemami typu atopowe zapalenie skóry.
Balsamy do ciała, kremy i sera do twarzy oraz inne kosmetyki do pielęgnacji na bazie aloesu znajdziesz na WP radarOkazji.
A czy cudowny aloes może być niebezpieczny? Wśród przeciwwskazań do spożywania aloesu w różnej postaci wymienia się wiek poniżej 12. roku życia oraz ciążę. Ekstrakt z aloesu bogaty jest bowiem w antrazwiązki, które to charakteryzują się specyficznym działaniem na narządy wewnętrzne - przekrwieniem ich. W przypadku macicy możliwe są wiec nawet krwawienia i poronienia, co związane jest z odradzaniem spożywania aloesu w ciąży.
Podobno to właśnie aloesem namaszczono po śmierci ciało Jezusa Chrystusa.