Zielone paznokcie. Co oznacza odbarwiona płytka paznokcia i jak wygląda leczenie?
Jeśli po zdjęciu hybrydy albo żelu zauważysz, że masz zielone paznokcie, to nieodzowny znak poważnego zakażenia. Jak się okazuje, nawet najlepiej wykonany manicure może spowodować spustoszenie w obrębie płytek paznokci. Może się okazać, że zielone paznokcie to objaw nieodpowiedniej higieny albo błędnego nałożenia lakieru. Co oznaczają zazielenione płytki?
Zielone paznokcie świadczą o zakażeniu pałeczką ropy błękitnej. Do zanieczyszczenia może dojść zarówno w salonie kosmetycznym, jak i we własnym domu z powodu narzędzi kosmetycznych. Pilniczek, frezarka czy pędzelek do lakieru to możliwe miejsca, na których może znaleźć się pałeczka ropy błękitnej. Gdy tylko zauważysz, że twoje płytki stają się zielone, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem!
Zielone paznokcie – jakie są główne przyczyny zakażenia?
Najważniejszą przyczyną powstania zielonych płytek paznokcia jest zakażenie pałeczką ropy błękitnej. To powszechna bakteria występująca zarówno w ziemi, jak w wodzie oraz w żywych organizmach ludzkich i zwierzęcych. Paznokcie są zbudowane z keratyny, więc podstawowej pożywki dla tego typu bakterii, bo już przy 37 stopniach pałeczka zaczyna się rozwijać! Oprócz charakterystycznego zielonego zabarwienia, płytki stają się bardziej kruche i podatne na rozwarstwienie.
Zakażenie płytek pałeczką ropy błękitnej wynika z:
- nieprawidłowej higieny – zbyt rzadkie albo nieodpowiednie mycie rąk czy nieoczyszczanie przestrzeni pomiędzy paznokciami;
- wizyty w salonach kosmetycznych, gdzie nie przestrzega się podstawowych zasad dezynfekcji;
- zbyt częste noszenie przedłużanych paznokci – łatwiej dochodzi wówczas do zanieczyszczeń i podtrzymania wilgotnego środowiska.
Zobacz także: Dopada głównie latem. Trudna do wyleczenia choroba
Zielone paznokcie – ryzyko po hybrydzie albo żelu
Niestety, ale nawet wizyta w profesjonalnym salonie kosmetycznym nie oznacza, że unikniesz ryzyka zakażenia. Może się okazać, że pracownicy salonu nie przestrzegają podstawowych zasad higieny i dezynfekcji. Zielone paznokcie mogą być wynikiem nawet źle zdezynfekowanego pędzelka do lakieru – w końcu pałeczka ropy błękitnej przenosi się z osoby na osobę. Do zakażenia paznokci może również dojść w wyniku złego podklejenia tipsa po oddzieleniu masy żelowej lub akrylowej. Zielone paznokcie pojawiają się również z powodu złego zabezpieczenia miejsca zapowietrzania się płytek.
Zielone paznokcie – jak wygląda leczenie?
Leczenie zielonych paznokci zakażonych pałeczką ropy błękitnej jest trudne i długie. Bakteria niestety szybko rozprzestrzenia się po płytce i jest bardzo uporczywa. Na chore paznokcie nie wolno nakładać żadnych lakierów, hybryd oraz żelu. Najprostszym rozwiązaniem jest stosowanie w miejscach zakażenia leków antybakteryjnych. W bardziej zaawansowanym stadium choroby, leczenie zielonych paznokci będzie wymagać podania antybiotyków dożylnie, domięśniowo albo doustnie. W sporadycznych przypadkach jedyną możliwością pozostanie usunięcie całego paznokcia. Całe leczenie zielonych płytek odbywa się poprzez nadzór lekarza na podstawie badań bakteriologicznych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl