Wylej na kostkę w upalny dzień. "Wypali" cały mech
Kostka brukowa może stanowić estetyczny i dość łatwy w utrzymaniu element naszego podwórka. Jak o nią zadbać, aby oprócz chwastów nie doczekać się zielonego nalotu?
24.08.2024 | aktual.: 24.08.2024 16:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kostka brukowa ma wiele zastosowań. Jednym z nich jest np. wykonanie przydomowych chodników, prowadzących do furtki, czy też podjazdów przy garażu, gdzie parkujemy. O kostkę trzeba właściwie zadbać, aby nie zaczęła pękać i pokrywać się zielonym nalotem.
Jeśli tylko zauważymy pierwsze ślady, przystąpmy do działania. W jaki sposób zabrać się za poprawne wyczyszczenie kostki? Istnieją patenty, które z zabrudzeniami poradzą sobie raz-dwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wyczyścić kostkę brukową? Nie ma lepszego sposobu
Jeśli nie chcemy dopuścić do powstawania zielonego nalotu, musimy regularnie wyrywać chwasty, które wyrastają pomiędzy kostką. W każdym sklepie ogrodniczym znajdziemy przydatne narzędzia, które pomogą nam usunąć niechciane rośliny wraz z korzeniami.
Aby dokładnie wyczyścić już zabrudzoną kostkę, przyda nam się specjalna szczotka do lub myjka ogrodowa. Woda pod ciśnieniem szybko poradzi sobie z zielonym nalotem z mchu czy glonów. Jeżeli jednak nie posiadamy myjki, konieczne będzie sięgnięcie po sklepowe specyfiki. Chyba że przygotujemy go samodzielnie.
Wystarczy, że zmieszamy wodę z octem w proporcji 2:1. Następnie w słoneczny dzień spryskajmy, a później dokładnie wyczyśćmy kostkę np. przy użyciu szczotki.
Ogrodnicy twierdzą też, że pomocny w usuwaniu zielonych nalotów może być palnik gazowy. Chwasty czy też mech wysuszają się, opadają i nie stanowią żadnych problemów przy usuwaniu.
Lepiej zapobiegać, niż potem się napracować
Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się omszałych nalotów? Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób fachowcy układają kostkę. Jeżeli zostanie odpowiednio dobrana do podłoża, dokładnie ułożona, a specjaliści zadbają o spadki, jest mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z mchem, chwastami i glonami.
Zapoznajmy się również z charakterystyką dostępnych na rynku konkretnych kostek brukowych. Im lepsza jakość, tym bruk będzie bardziej odporny na wszelkie uszkodzenia, a także na działanie roślin.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl