FitnessJak poradzić sobie z zimnymi stopami? Proste sposoby na jesień i zimę

Jak poradzić sobie z zimnymi stopami? Proste sposoby na jesień i zimę

Zimą trzeba szczególnie zadbać o ciepło stóp
Zimą trzeba szczególnie zadbać o ciepło stóp
Źródło zdjęć: © pixabay.com
22.11.2021 11:53

Późna jesień i zima to czas, w którym przede wszystkim myślimy o tym, jak zapewnić sobie komfort termiczny. Mówi się, że najwięcej ciepła ucieka przez głowę, ale nie należy zapominać o stopach, ponieważ tu również czyha wiele powikłań po zbyt długim wystawieniu na działanie niskich temperatur.

Stopy nie mają łatwego życia i nie wynika to tylko z faktu, że wiele osób nie zwraca uwagi na dobór skarpet i obuwia odpowiedniego do panujących warunków atmosferycznych. Organizm sam w sobie marginalizuje je, ponieważ najpierw dostarcza krew do organów wewnętrznych. Dodatkową przeszkodę mogą stanowić problemy z krążeniem. Przyczynami zimnych stóp mogą być długotrwała praca w jednej pozycji, niedoczynność tarczycy czy stres.

Skarpety

Jeżeli jednak chłodne stopy są wynikiem źle dobranego obuwia oraz skarpet, to można temu zaradzić. Przy zakupie skarpet istotną rolę gra przede wszystkim odpowiedni dobór rozmiaru. Za małe będą powodować uczucie dyskomfortu i zaburzą krążenie, a za duże mogą się marszczyć i powodować powstawanie odcisków. Kolejną kwestią jest odpowiedni materiał i tutaj, jeśli już kupuje się te wykonane z bawełny, to warto zwrócić uwagę, żeby była odpowiedniej jakości. Pozwoli ona zapewnić stopom dostęp do świeżego powietrza i będą wchłaniać wilgoć. Przy okazji, można się pokusić o zakup skarpet, które ubarwią ciemne i zimne dni ciekawymi lub zabawnymi wzorami.

Obuwie

W przypadku obuwia ważny jest zarówno jego wybór, jak i odpowiednia pielęgnacja. Przede wszystkim, warto mieć co najmniej dwie pary butów i nosić je na zmianę. Kiedy jedna będzie pracować, to druga może odpoczywać i w ten sposób uniknie się ich przepocenia. Warto zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów. Można pokusić się o zakup butów z membraną, która ochroni przed wiatrem i wodą, a jednocześnie zapewni stopom "oddech". Dobrym rozwiązaniem jest zakup suszarki do butów. Na rynku są także dostępne gadżety w postaci podgrzewanych wkładek.

Domowy relaks

Po powrocie do domu warto poświęcić stopom chwilę czasu na pielęgnację, polepszenie krążenia krwi i relaks. Zarówno przed wyjściem, jak i po powrocie dobrym nawykiem będzie użycie kremu. Trzeba jednak pamiętać, by w jego składzie nie znajdowała się woda. Można kupić piłeczkę tenisową lub z kolcami i turlać ją stopami po podłodze. Za to ćwiczenie będzie wam wdzięczne całe ciało. Dobrym, choć nieco droższym pomysłem będzie zakup masażera. Przed zakupem urządzenia dobrze jest zapoznać się z oferowanymi trybami pracy. Użytecznym kompanem jest termofor, który umożliwia ogrzanie stóp lub innych części ciała.

Jeżeli powyższe sposoby nie pomogą w walce z zimnymi stopami, to oczywiście istotna będzie konsultacja z lekarzem. Na początek warto oczywiście wypróbować domowe sposoby.

Źródło artykułu:WP Kobieta