FitnessZnak, że kleszcz był zakażony. Niewiele osób poznaje od razu

Znak, że kleszcz był zakażony. Niewiele osób poznaje od razu

Istnieją miejsca w Polsce, gdzie większość kleszczy jest zakażonych. Niewielkie pajęczaki roznoszą takie choroby, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Poznaj najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o zarażeniu. Nie ujawniają się od razu.

Jak rozpoznać, że kleszcz był zakażony?
Jak rozpoznać, że kleszcz był zakażony?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Eksperci podkreślają, że kleszcze są groźne przez cały rok. Z oczywistych powodów najczęściej atakują jednak wiosną i latem, gdy przyroda budzi się do życia. Jak mówił w rozmowie z PAP prof. Łukasz Adaszka, kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, w niektórych regionach Polski jest ich najwięcej.

Najwięcej kleszczy w Polsce. Większość zakażonych

- Największą liczebność kleszczy obserwuje się w województwach: mazowieckim, lubelskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. (...) W tych regionach odsetek kleszczy zakażonych bakteriami, może sięgać czasami nawet do 60-70 proc. - przekazał ekspert.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odkleszczowe zapalenie mózgu. Coraz więcej przypadków w Polsce

Maleńkie pajęczaki mogą roznosić m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Na pierwszy rzut oka trudno stwierdzić, czy kleszcz, który wbił się w nasze ciało, faktycznie był zakażony. Niektórzy decydują się na odpłatne badanie osobnika, jednak znawcy tematu odradzają takie rozwiązanie.

Badanie kleszcza nie jest wskazane. Obserwuj ciało

"Uzyskane w toku badania kleszczy wyniki, w tym identyfikacja patogenów chorób odkleszczowych, nie mogą być podstawą do wprowadzenia jakiejkolwiek terapii przeciwdrobnoustrojowej u pacjenta. Zgodnie z dobrą praktyką kliniczną pacjenta leczy się po uzyskaniu wiarygodnych przesłanek, takich jak ocena kliniczna lub/i wyniki badań medycyny laboratoryjnej z materiału pobranego od pacjenta z wykorzystaniem zwalidowanej metody diagnostycznej, po rozpoznaniu choroby przez lekarza" - czytamy w publikacji "Diagnostyka chorób odkleszczowych".

Gdy dojdzie do zakażenia boreliozą, pierwsze objawy występują po 2-5 tygodniach. Ich pojawienie się powinno skłonić nas do wizyty u lekarza. O chorobie mogą świadczyć - jak wylicza Medonet - m.in.: zmęczenie, wysypka, zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia w postaci pierścienia (rumień wędrujący), objawy grypopodobne (gorączka, dreszcze, ból głowy, powiększone węzły chłonne), a także przewlekły ból mięśni i stawów.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)