Znak, że kleszcz był zakażony. Niewiele osób poznaje od razu

Znak, że kleszcz był zakażony. Niewiele osób poznaje od razu

Jak rozpoznać, że kleszcz był zakażony?
Jak rozpoznać, że kleszcz był zakażony?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
17.04.2024 08:51, aktualizacja: 17.04.2024 10:05

Istnieją miejsca w Polsce, gdzie większość kleszczy jest zakażonych. Niewielkie pajęczaki roznoszą takie choroby, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Poznaj najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o zarażeniu. Nie ujawniają się od razu.

Eksperci podkreślają, że kleszcze są groźne przez cały rok. Z oczywistych powodów najczęściej atakują jednak wiosną i latem, gdy przyroda budzi się do życia. Jak mówił w rozmowie z PAP prof. Łukasz Adaszka, kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, w niektórych regionach Polski jest ich najwięcej.

Najwięcej kleszczy w Polsce. Większość zakażonych

- Największą liczebność kleszczy obserwuje się w województwach: mazowieckim, lubelskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. (...) W tych regionach odsetek kleszczy zakażonych bakteriami, może sięgać czasami nawet do 60-70 proc. - przekazał ekspert.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Maleńkie pajęczaki mogą roznosić m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Na pierwszy rzut oka trudno stwierdzić, czy kleszcz, który wbił się w nasze ciało, faktycznie był zakażony. Niektórzy decydują się na odpłatne badanie osobnika, jednak znawcy tematu odradzają takie rozwiązanie.

Badanie kleszcza nie jest wskazane. Obserwuj ciało

"Uzyskane w toku badania kleszczy wyniki, w tym identyfikacja patogenów chorób odkleszczowych, nie mogą być podstawą do wprowadzenia jakiejkolwiek terapii przeciwdrobnoustrojowej u pacjenta. Zgodnie z dobrą praktyką kliniczną pacjenta leczy się po uzyskaniu wiarygodnych przesłanek, takich jak ocena kliniczna lub/i wyniki badań medycyny laboratoryjnej z materiału pobranego od pacjenta z wykorzystaniem zwalidowanej metody diagnostycznej, po rozpoznaniu choroby przez lekarza" - czytamy w publikacji "Diagnostyka chorób odkleszczowych".

Gdy dojdzie do zakażenia boreliozą, pierwsze objawy występują po 2-5 tygodniach. Ich pojawienie się powinno skłonić nas do wizyty u lekarza. O chorobie mogą świadczyć - jak wylicza Medonet - m.in.: zmęczenie, wysypka, zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia w postaci pierścienia (rumień wędrujący), objawy grypopodobne (gorączka, dreszcze, ból głowy, powiększone węzły chłonne), a także przewlekły ból mięśni i stawów.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta