LudzieZnak, że partner jest NPD. Uciekaj, gdzie pieprz rośnie

Znak, że partner jest NPD. Uciekaj, gdzie pieprz rośnie

Czy twój partner jest niezwykle skupiony na sobie, ignoruje innych, a także nie przyznaje się do błędów i nie przeprasza? Te cechy mogą sugerować, że jest narcyzem. Dowiedz się, jakie są wszystkie oznaki.

Jak poznać, że spotykamy się z narcyzem?
Jak poznać, że spotykamy się z narcyzem?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Ievgen Chabanov

Miłość to nie tylko romantyczne gesty, takie jak pocałunki, prezenty czy randki. To przede wszystkim codzienna praca nad sobą i nad komunikacją z partnerem. Akceptacja wad drugiej osoby i wsparcie w trudnych chwilach. Ale co jeśli twój partner ma narcystyczne zaburzenie osobowości? Czy taki związek ma szansę przetrwać?

Jak rozpoznać narcyza? Psycholożka wyjaśnia

Czy relacja z osobą, która wykazuje narcystyczne cechy osobowości, ma szanse być trwała? Temat zgłębiła ekspertka.

"Narcyzm to bardzo szerokie spektrum zachowań, począwszy od bycia nieco samolubnym lub okazjonalnie skupionym na sobie, poprzez narcystyczne mechanizmy obronne, aż do pełnego zaburzenia osobowości, które graniczy z socjopatią" - wyjaśnia w "Daily Mail" psycholożka, dr Sarah Davis.

Dodaje, że według statystyk, narcystyczne zaburzenie osobowości (NPD) dotyka około 5 proc. ludzi na całym świecie. Te dane mogą jednak być zaniżone, ponieważ takie osoby rzadko szukają profesjonalnej pomocy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Paulla o Edycie Górniak: "Rozczarowałam się jej osobą, jest narcyzem"

Jakie są zatem sygnały, które mogą wskazywać, że twój partner jest toksycznym narcyzem? Jak odróżnić osobę z narcystycznym zaburzeniem osobowości od kogoś, kto po prostu lubi spoglądać na siebie w lustrze i chwalić się swoimi osiągnięciami? Dr Davis wyróżnia kilka kluczowych zachowań, które mogą świadczyć o narcyzmie jako zaburzeniu:

  • obsesja na punkcie bogactwa, statusu, władzy i sukcesu;
  • egoizm i lekceważenie innych;
  • arogancja i wyniosłe zachowanie;
  • silne poczucie uprawnień;
  • wyraźny brak odpowiedzialności za siebie i swoje czyny;
  • stałe obwinianie i zawstydzanie innych;
  • brak poczucia winy lub wyrzutów sumienia.

Nigdy cię nie przeprosi. Kiedy powiedzieć "dość"?

Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na ostatni punkt. Jak podkreśla dr Davis, poczucie winy kontroluje nasze zachowanie i prowadzi do życia zgodnie z naszymi wartościami i kompasem moralnym.

"Osoba z NPD prawdopodobnie nie doświadczy prawdziwych wyrzutów sumienia, dlatego nie będzie czuła się na tyle źle, aby przeprosić lub spróbować zmienić swoje zachowanie. Zamiast tego, może przedstawiać siebie jako ofiarę i/lub obwiniać innych. Kluczowym elementem klinicznej diagnozy narcyzmu jest niezdolność do uczciwości i autorefleksji" - dodaje psycholożka.

Czy ciągle czujesz niepokój, wątpisz w swoją wartość i kwestionujesz swoje decyzje? Czy masz poczucie, że nie możesz polegać na swoim partnerze i zawsze bierzesz odpowiedzialność na siebie? Jeśli tak, to może to oznaczać, że wasz związek jest toksyczny, a twój partner stosuje przemoc narcystyczną. W takiej sytuacji warto poważnie rozważyć zakończenie takiej relacji.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (37)