Trwa ładowanie...

Żona Medwedczuka mówi o zatrzymaniu męża. Zwraca się wprost do Zełenskiego

Oksana Marczenko, żona prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka, zabrała głos w sprawie zatrzymania jej męża przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Kobieta nagrała wideo, w którym zwraca się do Wołodymyra Zełenskiego, żądając uwolnienia męża, jak twierdzi Marczenko, bezprawnie przetrzymywanego. Zarzuty wobec Medwedczuka są jednak poważne. "Powinien stanąć przed sądem za zdradę stanu i finansowanie terroryzmu. Ma za to ponieść karę" - mówiła Iryna Wereszczuk, wicepremierka Ukrainy w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

Share
Oksana Marczenko zażądała od prezydenta Ukrainy uwolnienia mężaOksana Marczenko zażądała od prezydenta Ukrainy uwolnienia mężaŹródło: Getty Images, YouTube, fot: UKRINFORM, Оксана Марченко
dw28eg3

Wiktor Medwedczuk jest ukraińskim oligarchą i prorosyjskim politykiem, a jednocześnie przyjacielem Władimira Putina. Rosyjski przywódca jest nawet ojcem chrzestnym najmłodszej córki Medwedczuka, Dariny.

Wiktor Medwedczuk został zatrzymany przez SBU

Polityk od maja ubiegłego roku przebywał w areszcie domowym. Trafił do niego po podejrzeniach o zdradę stanu. Był podejrzewany o próbę kradzieży surowców na Krymie, zaanektowanym przez Rosję. Prokuratura poinformowała także o podejrzeniu sprzyjaniu przez niego działalności organizacji terrorystycznej. "Chodzi o związek z nielegalnymi dostawami węgla z separatystycznych republik w Donbasie na przełomie lat 2014 i 2015" - informują WP Wiadomości.

Po wybuchu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Medwedczukowi udało się uciec z aresztu i ukrywać przed służbami przez wiele tygodni. SBU zatrzymało go jednak niedaleko granicy w obwodzie kijowskim.

dw28eg3

Podczas zatrzymania Medwedczuk miał na sobie ukraiński mundur. Próbował dostać się do Naddniestrza – nieuznawanego państwa na terenie Mołdawii, skąd, według doniesień ukraińskich służb, mieli na niego czekać rosyjscy agenci, by przetransportować go do Moskwy.

Żona Medwedczuka zabrała głos. Apeluje o uwolnienie męża

Głos w obronie zatrzymanego Medwedczuka postanowiła zabrać jego żona, Oksana Marczenko, której miało udać się uciec z Ukrainy przez Białoruś. Kobieta opublikowała nagranie, w którym zwróciła się bezpośrednio do prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

- Ja, Oksana Marczenko, zwracam się do prezydenta Zełenskiego z prośbą o podjęcie wszelkich niezbędnych działań w celu natychmiastowego uwolnienia mojego męża, który jest bezprawnie przetrzymywany przez SBU - powiedziała Marczenko. W nagraniu oskarżyła ukraińskie władze o zatrzymanie Medwedczuka "z powodów politycznych".

dw28eg3

- Zawsze walczył o pokój i opowiadał się za dialogiem. I pan, panie prezydencie, dobrze o tym wie. Nie mam żadnych wątpliwości, że mój mąż jest prześladowany z powodów politycznych, wbrew prawu Ukrainy i normom prawa międzynarodowego. Jego życie powinno być bezpieczne. Czekam na pańską odpowiedź - podkreśliła.

Zaapelowała też o pomoc w uwolnieniu jej męża do prezydenta Turcji, Recepa Tayipa Erdogana.

"Medwedczuk powinien stanąć przed sądem za zdradę stanu"

Ukraińcy podkreślają jednak, że przy przetrzymywaniu jeńcow przestrzegają zasad prawa międzynarodowego. "Mamy ponad 700 Rosjan w niewoli. Na pierwszym etapie są przytrzymywani w miejscu, gdzie trwają walki, następnie konwojowani do aresztów tymczasowych. Niebawem zostaną przeniesieni do specjalnie przygotowanego obozu dla jeńców, jakiego wymaga prawo międzynarodowe" - mówiła Iryna Wereszczuk, wicepremierka Ukrainy w wywiadzie z Wirtualną Polską.

dw28eg3

Z kolei Wołodymyr Zełenski w nocy z wtorku na środę zaproponował wymianę prorosyjskiego polityka na jeńców, którzy znajdują się w niewoli. - Cóż, jeśli Medwedczuk ubrał się w mundur wojskowy to podlega zasadom czasu wojny. Proponuję Federacji Rosyjskiej wymienić tego chłopaka na naszych chłopaków i dziewczyny przebywających w rosyjskiej niewoli - powiedział prezydent Ukrainy w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

"Odzyskanie naszych żołnierzy to dla prezydenta Zełenskiego bardzo ważna kwestia. Często raportuję mu wszystko w najmniejszych szczegółach, dlatego rozumiem jego podejście i chęć wymiany Medwedczuka. Jako państwowiec uważam, że najpierw Medwedczuk powinien stanąć przed sądem za zdradę stanu i finansowanie terroryzmu. Ma za to ponieść karę" - skomentowała Iryna Wereszczuk dla Wirtualnej Polski.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Przyjaciel Putina w rękach Ukraińców. "Zostawiają zabitych, wywożą lodówki"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dw28eg3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dw28eg3
dw28eg3