Nigdy nie sadź tak cebul. To najczęstszy błąd
Początek jesieni to ostatni moment na to, żeby zasadzić cebulki kwiatowe. Okazuje się, że ten prosty zabieg może sprawić nieco kłopotów. Większość z nas popełnia poważny błąd podczas sadzenia, który sprawia, że kwiaty nie chcą się rozwinąć.
13.09.2024 | aktual.: 13.09.2024 16:29
Jesień to czas intensywnej pracy w ogrodzie. Trzeba skosić trawę, zabezpieczyć rośliny i zasadzić nowe cebulki kwiatowe. To już ostatni moment, aby to zrobić. W innym wypadku kwiaty nie będą miały szansy ukorzenić się przed zimą i nie przetrwają do wiosny. Istotny jest nie tylko termin, ale i technika. Jakich błędów się wystrzegać?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Posadź zamiast hortensji. Będzie kwitnąć przez 1/3 roku
Jak prawidłowo sadzić cebulki kwiatowe?
W sklepach ogrodniczych można zaopatrzyć się w cebulki kwiatowe. Wybór jest naprawdę duży. Największą popularnością cieszą się tulipany, narcyzy, krokusy czy hiacynty. Niezależnie od tego, na jaki gatunek się zdecydujesz, kupuj cebulki wyłącznie od zaufanych dostawców. To gwarancja pięknego wyglądu i szybkiego wzrostu kwiatów.
Nie zapomnij o zakupie odpowiedniej ziemi. To bardzo ważne, bowiem każda roślina ma inne wymagania glebowe. Przed przystąpieniem do sadzenia poszukaj odpowiedniego stanowiska dla sadzonek. Zarówno tulipany, jak i narcyzy czy krokusy najlepiej czują się w ciepłym i słonecznym miejscu.
Po znalezieniu miejsca czas na sadzenie. To właśnie w tym momencie wiele osób popełnia błąd. Dołki są zbyt płytkie, przez co korzenie nie mają miejsca, żeby się rozwijać. Ich głębokość powinna trzykrotnie przewyższać wysokość sadzonki. Pamiętaj o zachowaniu 30-40 cm odstępów. Cebulki umieść ostrym końcem ku górze, a następne przysyp je ziemią.
Jak dbać o cebulki kwiatów?
Prawidłowe zasadzenie cebulek kwiatów to tylko połowa sukcesu. Trzeba o nie odpowiednio zadbać. Po umieszczeniu ich w ziemi sięgnij po wodę i podlej sadzonki. Kwiaty cebulowe lubią wilgoć, jednak są bardzo wrażliwe na przelanie. Należy robić to regularnie, używając przy tym niewielkiej ilości wody.
Wzrastające kwiaty wymagają też odpowiedniego odżywienia. Pierwsze nawożenie po zasadzeniu powinno odbyć się w drugiej połowie marca, a ostatnie w czerwcu. W tym celu można użyć zarówno gotowe jak i domowe odżywki z wysoką zawartością azotu, wapnia, potasu i fosforu. Trzymaj się tych zasad, a wiosną będziesz cieszyć się pięknymi kwiatami.
Źródło: Top News, Świat Kwiatów
Czytaj także: Posadź obok pomidorów. Latem nie nadążysz ze zbieraniem
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl