Zrób to, zanim podasz ją na stół. Będzie wyrazista i smaczna jak nigdy

Sałatka jarzynowa to potrawa, bez której nie odbędą się żadne Święta. Gości ona na stołach wielu Polaków i stała się już swego rodzaju tradycją wśród świątecznych potraw. Przepisów jest na nią wiele, ale istnieje pewien patent, który zapewni jej wyrazisty i aromatyczny smak. Musisz tego spróbować.

Koniecznie zrób to przed podaniem sałatki jarzynowej
Koniecznie zrób to przed podaniem sałatki jarzynowej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Rafal Kot

02.12.2024 20:45

Często mówi się, że aby zjeść sałatkę jarzynową, musi się ona "przegryźć". Jest to jak najbardziej trafne określenie, bo z perspektywy chemicznej faktycznie istnieje taki proces. O tym, czym jest i dlaczego jest tak ważny w przygotowaniu sałatki, tłumaczy Mateusz Bereźnicki z Centrum Nauki Kopernik w rozmowie z Polskim Radiem.

"Przegryzanie się" sałatki jarzynowej

"Przegryzanie się" w odniesieniu do jakiegoś dania jest procesem, który wzbudza wiele wątpliwości. Wiele osób zadaje sobie pytanie czym jest przegryzanie i co się dzieje, że dzięki niemu potrawa smakuje lepiej? Z punktu eksperta stoi za tym zjawisko osmozy, które powoduje nowy smak.

- To nic innego, jak przenikanie rozpuszczalnika - w tym przypadku wody - przez bariery biologiczne, czyli w przypadku sałatki jarzynowej to komórki roślinne - wyjaśnia Mateusz Bereźnicki.
- "Przegryzanie" to nie jedna z nich, ale cały szereg zjawisk, które ostatecznie doprowadzają do zmiany naszych odczuć smakowych. Tak dzieje się w przypadku nie tylko jarzynowych sałatek, ale generalnie dań, w których mamy jednocześnie dużo przypraw i sporo składników - dodaje Bereźnicki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile powinno trwać "przegryzanie się"?

Skoro już wiemy, że ten proces potrafi nadać intensywnego i wyrazistego smaku, to teraz nasuwa się pytanie, ile powinien trwać, zanim nasza potrawa wyląduje na stole. Otóż, aby nasza sałatka jarzynowa faktycznie się "przegryzła" nie wystarczy po prostu ją odstawić. Ważne, aby w tym czasie znalazła się w lodówce lub w innym chłodnym miejscu, nawet na kilkanaście godzin. To uczyni ją dużą smaczniejszą, niż jest tuż po zrobieniu.

- Jeśli do naszej sałatki dodamy sól, te komórki roślinne zaczną przebywać w środowisku, w którym na zewnątrz komórek jest dużo soli, a wewnątrz jest jej relatywnie mniej. Układ będzie dążył do równowagi, więc woda z wewnątrz będzie przedostawała się na zewnątrz. Ten proces wymaga czasu, czyli nawet doby - tłumaczy ekspert.

Natomiast jeśli chodzi o to, przez jaki czas możemy ją spożywać, to jest to około tygodnia. Jednak wszystko zależy od jakości i świeżości naszych składników. Natomiast jeśli chcesz mieć pewność, że twoja sałatka będzie zdatna do spożycia, wystarczy ją podzielić i do drugiej porcji dołożyć majonez wtedy, gdy pierwsza część zostanie zjedzona. Dzięki temu zachowuje świeżość na dłużej.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)