Zrzuć na podłogę. Trik z baterią robi furorę

Czy kiedykolwiek otworzyłeś szufladę i natknąłeś się na luźno rozrzucone baterie, nie wiedząc, jak długo tam leżą? Istnieje prosty trik, dzięki któremu w trzy sekundy sprawdzisz, czy bateria jest sprawna.

Jak sprawdzić, czy bateria działa?
Jak sprawdzić, czy bateria działa?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, TikTok

06.08.2023 | aktual.: 07.08.2023 09:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Baterie alkaliczne, zwane również "paluszkami", są niezwykle popularne. Stosujemy je na co dzień do zasilania różnego rodzaju urządzeń domowych. Niejednokrotnie zdarza się, że gubią się w naszych szufladach. Później zastanawiamy się, czy te, które przypadkiem odnajdujemy, są jeszcze sprawne.

Czy zastanawiałeś się, jak szybko sprawdzić, czy bateria nadal działa, bez konieczności użycia specjalistycznego sprzętu lub chociażby pilota od telewizora? Jest na to sposób!

Sposób na paluszki

Na platformie TikTok pojawił się film, który prezentuje prosty trik na sprawdzenie, czy dana bateria alkaliczna jest jeszcze naładowana. Nie potrzebujemy do tego specjalnego urządzenia do sprawdzenia poziomu naładowania baterii ani innego sprzętu domowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wystarczy zrzucić baterię na płaską powierzchnię i obserwować jej zachowanie. Jeśli bateria jest naładowana, upadnie od razu lub nawet stanie w pionie. Jeśli jest rozładowana, odbije się kilka razy od blatu i przewróci.

Pamiętaj, że nie musisz zrzucać baterii z dużej wysokości. Wystarczy, że upuścisz ją tuż nad stołem. Co więcej, zrzucanie baterii z dużej wysokości może prowadzić do ich uszkodzeń i wycieku szkodliwych substancji, które znajdują się w ich wnętrzu.

Prawa fizyki

Ale dlaczego tak się dzieje? Opisał to Maciej Jasiński, autor bloga "Fizyk wyjaśnia". Jak tłumaczy, wewnątrz każdej baterii alkalicznej znajduje się anoda cynkowa.

Kiedy bateria jest nowa, anoda ma postać żelu. Później cynk ulega utlenieniu, a żel zmienia się w ciało stałe. To właśnie ta zmiana powoduje, że bateria zaczyna się odbijać.

Różnicę zaobserwujesz na poniższym wideo.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Komentarze (67)