ZUS ostrzega przed problemami. Mogą dotyczyć co piątego seniora
Spóźnienie, przeoczenie adresu, a nawet zgubienie koperty z emeryturą - podobne problemy mogą wystąpić również w tym roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych mówi, jak tego uniknąć.
14.06.2023 18:02
Każdego miesiąca emerytura trafia do 6 mln Polaków. Choć większość z nich otrzymuje swoje świadczenie za pośrednictwem przelewu bankowego, spora grupa emerytów dostaje pieniądze prosto od listonosza. Tych ostatnich ZUS ostrzega przed problemami z wypłatą.
Co piąty emeryt woli dostać pieniądze od listonosza
ZUS ujawnił dane wskazujące, że od roku do roku coraz więcej emerytów decyduje się na bankowy przelew swojego świadczenia bezpośrednio na konto bankowe. Obecnie wypłacanych jest tak ponad 80,7% emerytur.
To emeryt decyduje, czy chce otrzymać pieniądze na konto, czy od listonosza. ZUS jednak wyraźnie zachęca do wyboru przelewu. Ci nieprzekonani wskazują, że problemem są zazwyczaj trudności z dostępem do bankomatów we wsiach i małych miasteczkach. Dla niektórych, zwłaszcza samotnych emerytów, ważny jest też aspekt społeczny i cenią sobie kontakt z listonoszem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spóźnienia i zgubienia koperty
Seniorzy, którzy wybrali taką formę otrzymywania świadczenia, często narażeni są na wiele problemów. Spóźnienie, przeoczenie adresu, a nawet zgubienie koperty z emeryturą - to zdarza się najczęściej.
Jak informuje w rozmowie z Interią Rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, Iwona Kowalska-Matis, "Wszystkie interwencje, jakie miałam w związku z brakiem wypłaty lub spóźnieniem, po sprawdzeniu dotyczyły przekazów pocztowych".
Osoby otrzymujące emerytury w gotówce muszą liczyć się więc z potencjalnymi problemami. Jedynym rozwiązaniem jest przejście na wypłatę świadczenia na konto bankowe. Taka sytuacja jest korzystna również dla ZUSu. - Koszt przelewów bankowych jest dużo korzystniejszy niż przekazy pocztowe - mówi Interii Iwona Kowalska-Matis.
Przypominamy, że zgodnie z nowymi wytycznymi wprowadzonymi nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu listonosz za każdym razem musi zobaczyć dokument tożsamości seniora. Nie ma tu wyjątków, nawet w sytuacji, gdy emeryci znają się z danym listonoszem od lat.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!